Naďa (13): Nový přítel mamky je lakomec, jen ona to nechce vidět

Mí rodiče se před dvěma roky rozvedli. Byla jsem i docela ráda, protože se pořád o něčem dohadovali. Otec se hned odstěhoval na druhý konec republiky za svou novou ženou, o které jsem si myslela, že s ní určitě něco měl už během manželství.

Tento článek vychází ze zaslaného textu od naší milé čtenářky. Všechna v článku uvedená jména byla z důvodu ochrany soukromí pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Já i brácha jsme zůstali bydlet s mámou. Otec o nás moc zájem nejevil, tak jsme si žili sami docela v pohodě. Tedy až do nedávna, kdy se mamka seznámila se svým současným přítelem. A domácí pohoda byla ta tam.

Nový matčin přítel Leoš

Jako chápu, že máma asi ve svém věku nechce být stále sama, ale mohla si vybrat trochu lépe. Ona to tak nevidí, ale ten její přítel je prostě hrozný. Jenže já nemám odvahu jí to říct. Tak třeba jezdíme s ním na výlety. Většinou vlakem, i když on auto má. Jenže pracuje někde na dráze, takže má zadarmo jízdné. My pochopitelně nic zadarmo nemáme, tak máma musí jízdné platit.

Neříkám, že by se mi výběr těch výletů nelíbil. Viděli jsme už toho poměrně hodně – hlavně tedy hrady a zámky. Já to mám ráda, vždycky si představuji, že tam žiji jako princezna. Určitě je to tedy lepší než náš malý byt na sídlišti, v němž se s bráchou dohadujeme, kdo bude uklízet v dětském pokoji. Nakonec jsem to vždy já, protože brácha uklízet vůbec neumí. A já nemám ráda nepořádek.

Jenže když jsme na výletě, tak ten mamky přítel nám nikdy nic nekoupí. Ani vstupenky. Dokonce ani zmrzlinu ne. Když máme s bráchou na ni chuť a řekneme to mamce, tak nám ji koupí jen ona. Já si myslím, že její přítel bude trochu lakomec.

Nyní u nás začal Leoš dokonce přespávat

Dříve tomu tak nebylo. Je to takové divné mít v bytě cizích muže. Mamce to asi tak vůbec nepřijde, ale pro nás s bráchou ten pán je prostě cizí osoba. Leoš se u nás chová, jako by tam byl doma. Normálně chodí do ledničky a bere si z ní bez toho, aniž by se mamky zeptal.

Ona si myslí, že to nevnímám. Ale já si toho moc dobře všímám. Máma vždycky na víkend nakoupí jídla, jako by měla přijet anglická královna, napeče buchty, uvaří – a Leoš to všechno sní. Takto podle ní vypadá nová domácí pohodička. Jako vidím na mámě, že je šťastná. Opravdu ožila od té doby, co k nám Leoš jezdí. Ale my s bráchou to neseme jinak. Leoš prostě není náš otec.

Se žádostí o pomoc mě odbyl

Jednou jsem za ním přišla, jestli by mi nevysvětlil něco do fyziky, čemu jsem nerozuměla. Máma byla zrovna někde pryč, on si seděl v našem obývacím pokoji u televize a sledoval v ní fotbal. Odbyl mě, abych ho neotravovala. Nevím, co by na to řekla máma, kdyby to slyšela. Jenže tam nebyla. A to je právě to. Leoš se podle mě dost přetvařuje. Před mámou hraje, jak s námi s bráchou dobře vychází. Ale skutečnost je úplně jiná.

Myslím si, že nejsem už tak malá holka, abych některé věci nechápala. Máma je asi zaslepená láskou nebo kdoví čím, a nevidí Leošovy nedostatky. A já se děsím toho, že by s námi měl žít napořád. Teď alespoň v neděli navečer odjíždí zase pryč vybavený buchtami od mamky.

Jednou jsme byli i my u Leoše doma

Má takový malinký, skromně zařízený byteček. Vůbec se mi tam nelíbilo. S bráchou jsme museli sedět způsobně na pidisedačce v obývacím pokoji. Televizi jsme si pustit nesměli. A když jsme šli jeden po druhém na toaletu a spláchli po každém použití, tak nám Leoš vyčetl, že jsme mohli spláchnout jen jednou. Že máme šetřit s vodou, protože je hodně drahá. Vím, že si toho tehdy všimla i máma, protože se zatvářila dost překvapeně.

Že by máma konečně prozřela?

Když jsme pak přijeli z návštěvy u Leoše domů, ptala se nás máma, jak se nám tam líbilo. Odpověděli jsme jí po pravdě, že nelíbilo. Umyli jsme se a máma si s námi lehla do postele. Hodně dlouho jsme si pak povídali. Sebrala jsem dokonce odvahu, abych mámě řekla, co si o tom jejím Leošovi myslím.

Přiznala se, že už delší dobu pozoruje, že je takový, jak ho vidím já. Dříve to prý nevnímala, ale jak ho stále více poznává, zjišťuje, že to asi nebude nejlepší náhradní tatínek. Zeptala jsem mámy, co tedy bude dělat. Odpověděla mi, že se s Leošem nejspíš rozejde. Není tak hloupá, aby nám do bytu přivedla člověka, který by nás neměl rád nebo na nás šetřil.

Pokračuj dále: Natálie (16): Moje rodina se rozpadla. Viním z toho otce, který si našel milenku. A stihl ho za to trest

Ulevilo se mi. Konečně máma prozřela a zjistila, že Leoš žádná výhra v loterii není. Doufám jen, že si to nerozmyslí. Máma má určitě navíc. Snad si najde někoho lepšího.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT