Mysli na bezpečný sex a chraň sebe i partnera

Sex je krásná věc, ale může být také velmi nebezpečný. Od rodičů, učitelů nebo na internetu už jsi milionkrát slyšela, jaká rizika tě při této činnosti mohou čekat, ale asi si říkáš, že tobě se to stát nemůže. Omyl. Nechtěné těhotenství nebo pohlavní nemoc potká mnoho dívek, a proto je důležité dbát na bezpečný sex.

Není to jen o antikoncepci

Antikoncepce je jednou z prvních věcí, co bys měla zvážit, když dospěješ do fáze, že už jsi připravená na sexuální život. Předepsat ti ji může jen gynekolog. Zabrání tomu, abys nechtěně neotěhotněla. Musíš ji ale brát pravidelně a přesně dle rad lékaře. Přesto antikoncepce není jediná věc, kterou bys měla používat, aby tvůj pohlavní styk byl bezpečný, a ty jsi byla chráněná. Je třeba dodržovat také jiná pravidla.

Používání kondomů i při orálním sexu

Antikoncepce ti zaručí na 99 %, že nechtěně nepřijdeš do jiného stavu, ale rozhodně tě neochrání před pohlavními nemocemi. Další důležitá věc, co bys měla s partnerem používat, je kondom, protože sníží riziko přenosu pohlavní nemoci či jiné infekce. Mnoho lidí se mylně domnívá, že jeho použití se vztahuje pouze na klasický sex, ale lékaři jeho používání doporučují také při orálním nebo análním sexu.

Jaké jsou nejtrapnější sexuální otázky, na které ti nikdo nechce odpovědět?

Kondomy nejsou nezničitelné

Kondomy tě ochrání před nečekaným těhotenstvím i před pohlavní nemocí, ale nejsou nezničitelné. Než s tvým klukem použiješ kondom, ujistěte se, že nevypršela jeho doba použitelnosti. Najdeš to na jeho obalu. Při používání latexového kondomu se vyhněte dětskému oleji nebo jiným krémům, které je mohou rozkládat. Tento výrobek by také neměl být vystaven přílišnému teplu. Až si tvůj kluk kondom nasadí, nejprve zkontrolujte, že pokrývá celou plochu penisu.

Pokud plánuješ mít s tvým klukem sex, nejprve spolu proberte všechny možnosti ochrany, měla bys také vědět, s kým spal před tebou.

zdroj: autorský text

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT