Moje ségra je cvok… proč jsou vztahy mezi sestrami jako na houpačce?

Podle odborníků na rodinné vztahy patří ty sesterské mezi sourozenci k těm nejsložitějším vůbec. Komplikované vztahy dvou osob, které by si měli být nejbližší, ovlivňuje mnoho aspektů. Proč svou sestru milujeme i nenávidíme?


Co mohou ovlivnit jen rodiče

Tomu, aby byl vztah mezi sestrami po celý život pevný a dobrý, mohou pomoci výrazně už rodiče v době dětství a dospívání. Rodiče by nikdy neměli dělat žádné rozdíly, to co pořídí jedné, musí logicky pořídit i té druhé. To co dovolovali starší sestře, musí dovolit i té mladší. Jenže to se často nestává. Hodně rodičů má tendence mladšího sourozence více rozmazlovat a zlom může nastat i v tom, v jaké době právě daná sestra vyrůstá. To však platí jen u těch, které mají mezi sebou větší věkový rozdíl.

Rodiče obecně by se měli snažit nalézt pro své potomky stejný druh zábavy a společné aktivity. Takto strávený čas společně může vztahy výrazně posílit. Jenže, i když se rodiče mnohdy snaží sebevíc, mladý člověk má svůj rozum a tak si dělá, co on uzná za vhodné. A stejně tak se rozhoduje i o tom, s kým se bude kamarádit nebo koho bude mít rád.

Logicky tak vidíme i na osobě blízké to, co se nám nelíbí. Je to normální. Vzájemná rivalita by ale nikdy neměla přerůst z počátečního půjčování si věcí bez dovolení a škádlení v nenávist, která sestry často rozděluje v dospělosti.

Naučte se rozumně reagovat

Komplikace ve vztazích jsou běžné po celý život a to nejen mezi sestrami. Obvykle se snažíme chovat tak, abychom se jim co nejvíce vyhnuli. A pokud se chcete vyhnout nenávistnému vztahu se svou sestrou, držte se pár základních pravidel, která podle profesorky Degges – Whiteové zaručeně fungují. Tak za prvé byste měly mít vždy na mysli, že se svými rodiči můžete mít každá úplně jiný vztah.

To proto, že i vaši rodiče byli rozdílní lidé, když každá z vás přišla na svět. Za druhé uvědomte si, že je dobré modifikovat i naše vlastní interakce tak, abychom se oprostili od soutěživosti. Pokud se vaše setra snaží být ve všem lepší než vy i v dospělosti, měla očividně omezený repertoár strategií, jak se zapojit.

Ve vztazích se nemá soutěžit

I vaše soutěžení může být stále motivováno pocity, které jste zažili v dětství, jako je strach nebo pocit vlastní nedostatečnosti. Pokud je na vás toho sestřiného hašteření prostě moc, snažte se nezapojovat. Také se naučte společně sdílet i pocity o tom, jak a v čem jste se cítila vůči sestře méněcenná. Možná vám to pomůže přenést se přes minulost. Pravdou je i to, že se často nevinná dětská rivalita změní v dospělosti v závist.

Pokud se váš sourozenec snaží shazovat váš úspěch, můžete snížit tenzi tím, že přiznáte, že vy jste pro změnu nedosáhla všeho, čeho vaše sestra. No a pokud se stane, že všechno selže, omezte čas strávený s rivalským sourozencem a jednoduše nechte všechno kolem vás jen proplout, dokud nepřijde čas, kdy se budete muset zase vidět.

Zkrátka platí, že nejlepší cestou, jak se vyhnout sporu, je vůbec se do něj nezaplétat.

Autor: Katka P.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí
GirlWorld.cz - aktuálně čte 41 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 37 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 37 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 13 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 41 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 47 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 27 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 27 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 47 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 47 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 47 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 27 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 47 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 33 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 27 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 33 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 33 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 13 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 41 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 13 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 41 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 27 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 13 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 41 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 37 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 37 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 33 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 33 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 37 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 13 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.