Moje kamarádka na mě žárlí… Jak jí dát najevo, že ji mám ráda, ale že to přehání, aby se neurazila?

Docela běžná situace, kterou možná znáš i ty. Jste nejlepší kamarádky, zkrátka nerozlučná dvojka, která spolu dělá všechno, říkáte si všechno, oblékáte se stejně a máte stejné názory. Jenže život není jen o vás dvou a tak se snadno stane, že kamarádka na tebe začne žárlit, začne si tě přivlastňovat nebo ti dokonce začne závidět. Takový vztah se může snadno pokazit. Jak dát kamarádce najevo, že ji máš ráda, ale že už je to moc?

Když do vztahu vstoupí někdo třetí

Typickým příkladem, kdy na tebe kamarádka může začít žárlit je příchod třetí osoby do tvého života. Holky jsou k žárlivosti tak trošku předurčené, ale nic se nemá přehánět. A hlavně, každá dobrá a skutečná přítelkyně by na tebe nikdy neměla žárlit. Naopak by ti měla přát štěstí a úspěch a to ve všech směrech tvého života. Jenže pokud jste pořád spolu a ty se vrátíš z prázdnin u babičky, kde sis našla nového kluka a teď chceš logicky trávit co nejvíce času s ním, může nastat hodně velký problém, který tvá kamarádka nemusí úplně snadno překousnout. Nejdůležitější je si o všem promluvit.

Hlavně upřímně!

Upřímnost je totiž na každém vztahu to nejdůležitější. Kamarádce tak hned řekni, že si se zamilovala, ale že to neznamená, že teď nebudeš žádný čas trávit s ní. Tak trochu je to vlastně i na tobě. Pokud dokážeš rozdělit svůj čas tak, aby ses mohla věnovat oběma, nebude mít tvá kamarádka ani důvod žárlit. V opačném případě to může být i trošku sobecké od tebe. Není hezké odkopnout kamarádku kvůli klukovi, protože kamarádka ti může zůstat na celý život, ale kluci většinou přijdou a zase odejdou. Tahle situace tak může dobře prověřit váš vzájemný vztah.

Máš i jiné kamarádky?

Jenže někdy se stane, že do přátelství dvou lidí nevstoupí zrovna nová láska, ale nový přátelský vztah. Pokud tvá kamarádka žárlí na to, že se nebavíš jen s ní, ale máš také jiné kamarádky a kamarády a ona na ně nesmyslně žárlí a vyčítá ti čas, který s nimi strávíš, je to na pováženou a rozhovor vás určitě nemine. Své kamarádce vysvětli, že se chceš stýkat i s jinými lidmi a zkus ji sebou někdy vzít také.

Jestliže odmítne, vysvětli jí bez agrese a v klidu, že nehodláš svůj život a čas zasvětit jen jí, ale že ji máš i tak pořád stejně ráda, a že ona pro tebe bude vždycky ta nejdůležitější, protože jste spolu toho tolik zažili a máte toho tolik společného. Když jí řekneš, že o ni nechceš přijít, pochopí to. V opačném případě možná přijdeš ty na to, že ona vlastně není opravdová přítelkyně. Nikdo nemá právo si nikoho přivlastňovat.

Napodobuje mě a vadí mi to

Typickým znakem žárlivosti je kopírování a napodobování blízké osoby. Není nic špatného na tom, když kopírujete styl oblékání celebrit nebo, když se oblékáte občas stejně či podobně, ale pokud sis všimla, že tvá kamarádka v poslední době mluví jako ty, napodobuje tvé gesta nebo začne nosit stejné oblečení jen tak z ničeho nic, měj se na pozoru. Každý chce být přece originální. Není tak nic zvláštního, že ti to začne vadit. Promluv si tedy s ní o tom, a řekni jí, že bys byla raději, kdyby každá z vás byla svá. Napodobování druhé osoby totiž ukazuje, že kamarádka nejspíš trpí nízkým sebevědomím, a že ti závidí. Závist není vůbec hezká vlastnost a vztah velice snadno přivede do záhuby.

Kritizuje mě za všechno, co udělám

Skutečného a opravdového přítele poznáte tak, že vám vždycky řekne pravdu, ať je jakákoliv. Ale nepleť si upřímnost s kritikou. Měj se na pozoru, pokud si všimneš, že tě tvá kamarádka začala neustále kritizovat nebo poučovat. Pokud ti kamarádka dává najevo tvé nedostatky, upozorňuje tě na tvé chování, na to jak vypadáš nebo jak se oblékáš, není to dobře. Jasně, když někam přijdeš a kamarádka tě upozorní, že máš špinavé tričko nebo, že se ti cestou rozmazala řasenka, budeš jedině ráda.

Ale pokud je takové chování častější a neopodstatněné, uvědom si, že tohle se nedělá. Taková kamarádka, která jen kritizuje, každý tvůj nápad nebo rozhodnutí odsoudí a neumí tě v ničem podpořit nebo za něco pochválit, má ve skutečnosti problém sama se sebou a tak začne žárlit a dávat to dost hlasitě najevo. V tomto případě ale alespoň poznáš, že to dobrá kamarádka není a je tak lepší jí přestat věřit, svěřovat se jí a brát jí s rezervou, takovou jaké prostě je. Nenech se rozhodit, takový člověk ti za to totiž nestojí, ani když je to tvá nejlepší přítelkyně.

„Člověk má být takový ke svému příteli, jaký je sám k sobě. Přítel je on sám v jiné osobě.“ Sókratés

 

Autor: Katka Procházková

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT