Menstruační bolesti aneb zatoč s nimi jednou pro vždy

Důvěrně je zná téměř každá dívka, která dospěla v ženu. Menstruační bolesti jsou součástí procesu, který se neúnavně vrací každý měsíc a který dokáže výrazně otrávit život. Jejich eliminace je bez chemických zásahů spíše jen výjimečná, ovšem ne nemožná. Jak si s nimi poradit a jak se přitom vyhnout přemíře tabletek? Poradíme vám.

Co způsobuje menstruační bolesti

Prostaglandiny a hormon vazopresin. Tato dvojice by zasloužila profackat, protože právě ona má na ukrutných a nepříjemných bolestech lví podíl. První zmíněné stojí za zvýšenou děložní aktivitou. Ten druhý ovlivňuje cévy, což způsobuje nedokrvení tkání uvnitř dělohy a projevuje se právě intenzivní bolestí. Tento stav má i lékařský terminus technikus – odborně se tomu říká primární dysmenorea.

Tohle je nejčastější důvod bolestivé menstruace, a i když je to těžko uvěřitelné, má i svá pozitiva – časem se zmírňuje. Postihuje především mladé dospívající dívky a s věkem se četnost bolestivých záchvatů snižuje. Ovšem definitivní utrum povětšinou nastane až po prvním porodu. Důvodů bolestivé menstruace však může být víc, a ne všechny jsou takhle „jednoduché“. Závažnější může být endometrióza, či nejrůznější záněty způsobené mikroorganismy.

Nejdřív pojmenujte příčinu

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv cestu léčby bolestí, nechej se nejdřív důkladně vyšetřit svým gynekologem. Ten by měl být tvůj největší rádce v léčbě. Obzvlášť pokud se odhalí jiná než primární, výše zmíněná příčina.

Právě on může dát potížím konkrétní diagnózu a pokusit se tě úspěšně vyléčit. Někdy je problém i v tak banální věci, jakou je svalová dysbalance v oblasti pánve, při které stačí opravdu jen správná pohybová aktivita. V takovém případě může úlevu účinně poskytnou pravidelná fyzioterapie, cviky pak můžeš provádět i doma, případně bez odborné asistence.

Zázraky z říše bylinek a potravin

V boji proti menstruačním bolestem sehrává důležitou roly i stravování. Některé potraviny jsou v takovém období tělu obzvlášť prospěšné a neměly by ve vašem jídelníčku chybět. Jsou to především ty, které obsahují významné množství nenasycených mastných kyselin, antioxidantů a minerálů.

Nepřehlédněte: Dodržuješ správnou hygienu při menstruaci?

Naopak omezit nebo ideálně úplně vyřadit je potřeba kofein, sladká jídla a bílé pečivo. Obrátit se můžeš také na bylinky. Výborné účinky má kontryhel obecný a úspěchy hlásí také poupalka dvouletá. Dobrými pomocníky z říše bylinek jsou i heřmánek, meduňka, pískavice či mochna husí.

Některé z bylinných preparátů doporučují odborníci užívat podpůrně ve formě granulovaného extraktu. Tady je však důležité vybrat ten správný, který obsahuje dostatečné množství dané byliny a žádné nežádoucí přísady.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu