Máte pocit, že za plotem je tráva zelenější? Nezůstávejte v práci jen proto, že musíte!

Bez práce nejsou koláče – tak se to říká podle jednoho známého rčení. Většina z nás se bohužel nenarodila do zlaté kolébky a nebylo nám předurčeno prožít život v bohatství, pro které bychom nikdy nemuseli hnout jediným prstem.

Proto ráno co ráno vstáváme do práce, kde trávíme určitý počet hodin. A takhle je to pořád dokola.

Co když ale ve své práci nejste spokojené? Co když máte pocit, že vám něco chybí? Nebo co když vás užírá myšlenka, že za plotem je tráva zelenější?

Má cenu setrvávat v zaměstnání, které vás nebaví, ubíjí a připravuje o veškerou motivaci jen proto, že zde máte jakousi jistotu? Nebo naopak stojí za to zkusit zatočit kolem štěstěny a jít vstříc spokojenější budoucnosti?

Jak poznáte, že je správný čas na změnu

Nezáleží na tom, jestli danou práci vykonáváte rok, pět nebo třeba deset let. Jednoho dne zkrátka může přijít zlomový okamžik, který vás donutí otevřít oči a sami sobě přiznat, že tohle je špatně. Mít práci je jedna věc a určitě se shodneme na tom, že v současné době je trvalé a stálé zaměstnání mnohdy považováno za určitý luxus. Jenže ne za každou cenu.

A teď ruku na srdce: jste spokojené se svou prací? Vyhovuje vám? Baví vás? Nebo máte naopak už několik dní (nebo dokonce týdnů či měsíců) nutkavý pocit, že tohle není ta cesta, kterou by se měl váš život nadále ubírat? Níže vám odhalíme několik faktorů, podle kterých zaručeně poznáte, že je ten nejvyšší čas zvednout kotvy a zkusit štěstí jinde.

1. Vstáváte do práce s odporem

Jasně, brzká rána, která doprovází zvuk budíku, nemá nikdo rád. Všichni s nelibostí opouštíme vyhřátou postel a jen stěží se loučíme se snem, který jsme si nestihli poklidně dosnít. Rozdíl je ale v tom, kdy se už ráno probouzíte s odporem, že opět musíte do práce.

I pouhá představa dokáže způsobit, že se vám žaludek několikrát obrátí vzhůru nohama a posléze se scvrkne na velikost hrozinky. Vidíte? Tak přesně tohle je špatně a zároveň první důkaz, že vaše stávající práce asi nebude ta pravá.

2. Cítíte se nervózní, ještě než vkročíte do práce

Už před vstupem do budovy vám žaludek dává jasně najevo, že je ve stresu. Potíte se, rosí se vám čelo, kolena se mění v rosolovité želé a vy se cítíte jako před maturitní zkouškou.

Ani tohle není správně. Pakliže ještě před tím, než vůbec přijdete do zaměstnání, zažíváte pocity nervozity a ptáte se, co na vás daný den zase čeká, měli byste se zamyslet nad tím, jestli by náhodou nebylo lepší odejít jinam. Tohle vám za to přece nestojí.

3. Nedostává se vám patřičného ohodnocení

A teď z trochu jiného soudku. Že je na čase změnit zaměstnání může napovědět i pocit, že nejste dostatečně ohodnocené – a to jak finančně, tak i lidsky.

Pakliže děláte pro společnost první poslední, ale nikdy se vám nedostane slova díků nebo uznání, stejně tak i v případě, kdy se můžete přetrhnout, ale na výplatní pásce to nikdy není vidět, nastává ten správný zlom, kdy byste si měli říci, jestli má ještě cenu zůstávat, když jinde po vás hrábnou všemi deseti.

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT