Máš jen špatnou náladu, nebo je to počínající deprese?

Deprese je nemoc, která tě může přepadnout nečekaně, aniž bys to čekal. Pokud jsi několik dnů smutná nebo melancholická a nemáš k tomu pádný důvod, nemusí se jednat pouze o smutek, ale může jít o začínající depresi, se kterou není radno si zahrávat, protože pokud ji nebudeš řešit, může se prohlubovat.

Tvoje nálada je jak na houpačce

Pokud trpíš depresí, může se ti stát, že tvé pocity budou jak na houpačce. V jeden moment budeš šťastná a v pohodě a najednou upadneš do smutku bez jakékoliv příčiny a nebude se ti dařit se z této nálady dostat. Nic tě nebude těšit a také v tento moment nemusíš mít vůbec o nic zájem. Můžeš se cítit zaseknutá. Dávej si na tyto stavy pozor. Může se jednat právě o depresivní stav.

Máš pocit, že nic nemá cenu

Normálně záříš energií a máš v hlavě spoustu nápadů a cílů, kterých bys chtěla dosáhnout. Jenže. Najednou ti připadá, že je všechno zbytečné a nic ti nedává pořádně smysl. Nevidíš důvod se dál snažit například ve škole nebo v oblíbeném kroužku. Toto se občas stane každému, že má všeho dost, ale pokud u tebe takový stav přetrvává delší dobu, není něco v pořádku.

Straníš se všech lidí kolem sebe

Vždycky jsi byla velmi společenská a vyhledávala jsi lidi. Ráda ses bavila jak ve škole, tak na párty a byla jsi to právě ty, ten iniciátor všemožné zábavy, nebo ses alespoň zapojovala. Nyní ale vyhledáváš samotu. Zavíráš se doma před okolním světem a nechceš s nikým komunikovat, ani přes sociální sítě. Čas od času takový den prožije každý, ale dlouhodobě to určitě není dobře a je to znamení, že se s tebou něco děje.

Deprese není žádná sranda a často s ní lidé bojují dlouhodobě. Pokud se domníváš, že to může být tvůj případ, je nejlepší si o tom promluvit s rodiči a začít to řešit co nejdříve, aby tvůj život byl opět sluníčkový.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT