Martina (17): Zastala jsem se spolužačky, kterou šikanovali. Vše ukončil až úraz

Kristýna byla vždycky veselá, chytrá, pohybově nadaná a celkově oblíbená holka ze třídy. Všichni k ní vzhlíželi, protože dělala závodně tanec, měla krásnou postavu a moderně se oblékala, do toho všeho jí to ještě neskutečně pálilo a měla dobré známky. Byla takovou královnou ve své třídě a se všemi si vždy rozuměla. Měla ale také sociální cítění a nerada se dívala na to, jak někdo ubližuje druhému. Když se pak zastala své nové spolužačky, všechno se změnilo a i jí se obrátil život vzhůru nohama.

Nová holka z vesnice

Kristýna bydlí ve velkém městě – a jak už to tak bývá, děti z vesnic jsou v novém prostředí vždycky bohužel jinak vnímáni. Zvláště pak, pokud přijdou do nového kolektivu uprostřed roku, jinak se oblékají a chovají. Děti umí být pořádně zlé a dávají to najevo. Kristýna navštěvovala osmou třídu základní školy, když se k nim v lednu přidala nová spolužačka Martina. Neoblékala se tak moderně jako ostatní holky, byla dost tichá a neprůbojná. Hned se z ní tak stal dost snadný terč pro ostatní děti ve třídě. Začaly se jí posmívat, dělaly jí naschvály, schovávaly jí věci a všude ji pomlouvaly za jejími zády. Logicky to Martinu trápilo a neměla navíc v novém prostředí ani jednu kamarádku.

Empatická Kristýna si toho ale brzy všimla a začalo být jí Martiny líto. Když jí pak spolužáci hanlivě nadávali o přestávce, neudržela se a přede všemi se jí zastala. Za Martinou pak přišla po vyučování a snažila se s ní spřátelit, což se povedlo. Nastal víkend, obě dívky si sedly a rozhodly se, že v pondělí nakráčí do třídy společně a s hlavou vztyčenou vzhůru. To co přišlo, ale nečekaly.

Jako v pekle

Kristýna na ten den vzpomíná takto: „Když jsme přišly ráno do třídy, všichni se na nás divně dívali a uculovali se. Po chvíli mi to bylo jasné, proč. Když jsem se posadila na své místo, zacítila jsem divný zápach, natřeli nám totiž židličky nějakým lepivým sajrajtem a od té doby to všechno začalo. Začali nadávat už i mě, byli sprostí a zlí. Na počítači vyrobili koláže s erotickým obsahem a přidali tam místo hlav postav fotky mě a Martiny. To začali rozesílat po celé škole. Smáli se nám všichni, už ne jen spolužáci ve třídě. Tyto fotky rozeslali také některým mým kamarádům z tanečních a všichni se tak začali bavit na náš účet. Já jsem se z toho sice tolik nehroutila, to Martina na tom byla hůř, ale také mi to nebylo jedno. Když mi pak nastavili nohu a já upadla, měli po srandě. Zlomila jsem si nohu a nemohla jsem několik měsíců tancovat. A to mě přimělo konečně se ozvat.“

Nepřehlédněte: Anna (17): Cigarety mi nechutnaly, dnes jsem na nich závislá. Chtěla bych přestat. O co jsem kvůli nim přišla?

Kristýně po úrazu došlo, že takto to dál nejde a všem řekla, co se v posledních měsících u nich ve škole děje. Nebála se a označila všechny hlavní aktéry a viníky. Nebylo to pro ni snadné, protože teď ji zase někdo mohl považovat za práskačku, ale co je moc, je příliš. Poté co byli potrestáni všichni ti, co šířili ony fotografie, se situace ve třídě výrazně uklidnila a na Kristýnu s Martinou už si nikdy nikdo nedovolil.

Tahle situace se může stát komukoliv, důležité je nebát se a umět se ozvat, tentokrát to muselo skončit úrazem, aby nastala spravedlnost.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT