Lucie (15) Půjčila jsem kamarádce peníze. Ona mi je teď ale nechce vrátit

Lucka a Míša byly dobré kamarádky už několik let, ale jejich kamarádství začalo skřípat, když Míša své kamarádce nevrátila peníze. Lucka několik dní čekala, ale když se nic nedělo, připomněla jít to. Míša se však začala vymlouvat a peníze nevrátila. Jejich kamarádství utrpělo velký šrám, a možná už kamarádky nebudou nikdy.

Kamarádky měly rozdílný vztah k penězům

Lucka byla ke svým penězům, které dostávala od rodičů vždy zodpovědná. Snažila si je šetřit, aby si pak za ně mohla koupit něco, co se jí opravdu líbí a z čeho bude mít radost. Její kamarádka Míša byla přesný opak. Své kapesné vždy bezmyšlenkovitě utratila hned, jak jej dostala, a potom musela čekat i několik dnů, než jí rodiče dali další peníze. Neuměla si je šetřit a hospodařit s nimi.

Půjčka na nové šaty

Když přišla zima, kamarádky se už nestýkaly venku v parku, ale svůj volný čas trávily v obchodních domech. Chvíli tam posedávaly, jindy se koukaly do výloh s oblečením. Ten den se Míše v jedné výloze líbily šaty. Byly ve slevě a ona po nich toužila. Jenže své kapesné celé utratila, a čekat na další přísun peněz se jí nechtělo. Bála se, že si ty šaty koupí někdo jiný. Začala prosit Lucku, aby ji na šaty peníze půjčila.

Lucka nakonec podlehla prosbám své kamarádky

Lucka zprvu nechtěla. Rodiče ji častokrát vysvětlovali, aby peníze nepůjčovala, protože by se jí nemusely vrátit. Míša však na ní naléhala a její argumenty byly přesvědčivé. Nakonec jí je Lucka půjčila. Okamžitě se vydaly koupit nové šaty. Míša byla štěstím bez sebe a slibovala, že jí peníze vrátí hned, jak dostane kapesné. Celý den pak Lucce děkovala, že byla tak hodná a nenechala ji ve štychu.

Míša se neměla k tomu, aby ji peníze vrátila

Uplynul týden, a Míša se pořád neměla k tomu, aby vrátila své kamarádce půjčené peníze. Byly spolu skoro každý den, ale o penězích ani zmínka, dokud si Míša nešla koupit Coca Colu. V ten moment došlo Lucce, že kapesné od rodičů už dostala. Nechtěla na ni škaredě uhodit, a proto jen tak mimo řečí prohodila, jestli už Míša dostala kapesné a zda by jí už mohla vrátit ty půjčené peníze, protože si je šetří na nový sportovní batoh.

Míša se začala vytáčet

Míša se však začala ošívat. Nějaké peníze jí prý rodiče dali, ale neměli celou částku, takže ještě nemůže Lucce peníze vrátit, ale hned jak to půjde, tak to udělá. Lucka se nechala ukolébat historkou. Od té doby se ji však Míša začala vyhýbat. Najednou nemohla ven, telefon nebrala a na zprávy reagovala jen sporadicky. Lucce došlo, že za tím stojí půjčené peníze. Bylo jí líto, že je půjčila. Došlo jí, že už je asi nikdy neuvidí a svou kamarádku už asi taky ne.

Lucku mrzelo chování její kamarádky, ale bylo to pro ni poučení. Už nikdy nikomu nepůjčí peníze, protože takto pak můžou končit také kamarádství.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu