Lhala jsi rodičům a teď tě to mrzí. Nebo se bojíš, že to praskne? Řekni jim pravdu

Lhát rodičům se nevyplácí, protože v případě, když tvoji lež prokouknou, bývají pak důsledky daleko horší.  Každý občas může šlápnout vedle a zalhat rodičům, ale zkus se zachovat jako dospělá a řekni jim pravdu. Uvidíš, že to nakonec ocení. Zde máš návod, jak se postavit pravdě čelem a udělat správnou věc.

Nadechni se, nepřemýšlej a udělej to

Narovinu řekni rodičům, že jsi jim lhala. Ze začátku to asi vypadá šíleně a můžeš z toho mít strach, hlavně pokud jsi jim nelhala poprvé. Je ti jasné, že se tví rodiče hodně rozčílí, a ty budeš muset nést důsledky. Budou však daleko menší, než kdyby na tvou lež přišli sami. Počkej, až budou mít tví rodiče oba čas a alespoň trochu dobrou náladu, a bez rozmyslu jdi do toho, než ztratíš odvahu.

Buď k nim upřímná a řekni jim všechno

Asi dopředu víš, že za tohle tě trest nemine. Možná dostaneš domácí vězení nebo ti zakážou počítač. Ukaž jim, že tě tvé chování opravdu mrzí. Lituješ, že jsi jim neřekla pravdu a svou chybu se teď snažíš napravit svým přiznáním. Už jen to, že to řekneš sama dřív, než se to dozví od někoho jiného, jim ukáže, že ses k problému postavila čelem a jsi ochotná nést důsledky. Takový postup méně ohrozí váš vztah.

Chvíli potrvá, než si získáš opět jejich důvěru

Po tom, co ses přiznala a za tvůj prohřešek přišel trest, to může vypadat, že tě rodiče nemají rádi. Není tomu tak. Mají tě rádi, a vždycky to tak zůstane, bez ohledu na to, co jsi provedla. Ale potřebují ti dát výchovnou lekci. Popřemýšlej trochu nad tím, co vedlo k nynější situaci a pro příště si na to dej pozor. Buď od začátku čestná a nelži jim. Předejdeš tím řadě následným problémů, jaké máš teď.

Rodičům se nevyplácí lhát, protože to má pak ošklivé následky. Jsou to nejbližší lidi, které máš, a je škoda, když se hádáte. Nakonec tě to mrzí, ale tvou mámu a tátu taky.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT