Laura (16): Toužím se stát dobrou kuchařkou. Doma ale musím vařit tajně, máma se rozhodla mít ze mě právničku

K vaření a dobrému jídlu mě přivedla babička. Učila mne vařit již od útlého dětství. Milovala jsem víkendy a prázdniny u ní, protože jsme pořád něco dobrého kuchtily. Jenže babička mi před rokem zemřela a od té doby nemám s kým vařit. Chtěla jsem nastoupit na učiliště a kuchařkou se vyučit, ale moje mamka má se mnou jiné plány. Rozhodla se, že ze mě bude mít právničku a o ničem jiném nechce ani slyšet. Doma tak vařím tajně, když je mamka v práci, a jídlo nosím sousedce.

Když jsem to nedokázala já, ty musíš uspět

Mamka měla jako malá také sen. Chtěla se stát úspěšnou právničkou nebo soudkyní, jenže ještě na škole otěhotněla a začala se věnovat rodině. Nakonec skončila jako servírka, a proto mi pořád opakuje, že já v pohostinství nesmím skončit. Jenže mě to baví. Vaření je má vášeň a ráda vymýšlím nové recepty. Baví mne ovšem vařit i tradiční kuchyni. Vyžívám se v tom, a jediný, kdo mě vždycky podporoval, byla moje babička. Ta mi však zemřela, a teď už se mě nikdo nezastává. Vařit musím tajně.

Čtěte také: Vanessa (16): Nechtěla jsem se vrátit do školy. Půlka kantorů je šílená.

Když mě máma doma vidí u plotny, začne děsně vyvádět. Pořád mi opakuje, že když se to nepovedlo jí, musím být úspěšná a bohatá alespoň já. Mne ale učení nebaví, nechci být ani doktorkou, ani právničkou a už vůbec ne soudkyní.

Budu vařit, i když mi to mamka zakazuje

I přes zákaz se vaření věnuji dál. Z kapesného si nakupuji suroviny a, když má mamka směnu, vařím doma své recepty tajně. Jídlo pak nosím naší sousedce, které ode mě vždycky moc chutná. Někdy něco vezmu i kamarádům a jejich rodičům. Všichni tvrdí, že mám velký talent a mohla bych být slavná a úspěšná kuchařka. Jen má mamka o tom nechce ani slyšet.

Já jsem se ovšem rozhodla, že si za svým snem půjdu. Na její přání dostuduji gympl, ale poté už budu plnoletá a na vysokou školu nepůjdu. Začnu vařit naplno a budu se snažit prosadit.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT