Katka (13): Moje sestra Marcela (10) kopíruje vše, co dělám a doma má stejná privilegia. Leze mi to na nervy.

Sourozenecký vztah má vždy momenty, kdy není jednoduchý. Katka právě prožívá tuto situaci. Její sestra se snaží dělat všechno stejně jako ona. Také zazlívá rodičům, že mají doma stejná privilegia a připadá si tím zhrzená. Ti ji však vysvětlili, proč tomu tak je.

Marcela Katku kopírovala ve všem

Katka a její mladší sestra Marcela měly pěkný vztah. Často si spolu hrály a jen zřídka kdy se hádaly. Vše se změnilo, když Marcela začala opakovat vše, co udělala Katka. Když rodiče koupili Katce nové boty, Marcela je potřebovala mít taky.  Když si vyzdobila pokoj plakáty své oblíbené hudební skupiny, její mladší sestra udělala okamžitě to samé. Toto se opakovalo skoro ve všem, co Katka udělala.

Stejný střih vlasů už byl na Katku moc

Jednoho dne našla Katka v časopise pěkný obrázek modelky, která měla vlasy ostříhané na mikádo. Katka byla uchvácená. Účes se jí strašně líbil, proto zašla za maminkou a poprosila ji, zda by ji dovolila si nechat vlasy takto ostříhat. Máma s tím neměla žádný problém, a dokonce se jí ten nápad velmi zamlouval. Problém však nastal s její mladší sestrou. Když obrázek uviděla, okamžitě to chtěla taky. A nejhorší bylo, že si to také prosadila.

Katka vybouchla a na svou sestru křičela

Katka už toho měla plné zuby. Možná dokázala pochopit, že mají obě stejně vyzdobený pokoj a nosí podobné oblečení. Sice ji to vadilo, ale neřekla nic. Jenže střih vlasů? To už na ni bylo moc. Hrozně se rozčílila a začala na Marcelu křičet. Vyčetla jí všechno. Nenechala si pro sebe žádné drobnosti. Vyčítala jí, že mohou být stejně dlouho venku, chodit spát ve stejnou dobu a mnoho dalšího. Marcela nakonec s pláčem utekla do pokoje.

Maminka vysvětlila Katce, proč se Marcela takto chová

Maminka do této hádky sice nevstoupila, ale Katka věděla, že jí teď čeká pohovor, který se jí asi líbit nebude. A taky se tak stalo. Máma na ni však nikterak nekřičela. Snažila se jí pouze vysvětlit, proč tomu tak je. Chtěla Katce ukázat i druhou tvář celé situace. Do té doby Katce vůbec nedošlo, že může být pro svou mladší sestru vzorem, a to je také důvod, proč chce dělat všechno stejně, jako její starší sestra. Katce toto zjištění začalo lichotit.

Vztah mezi sestrami se opět zlepšil

Od té doby se už na Marcelu nezlobila. Byla ráda, že ji bere za vzor a připadala si jako hvězda. Maminka jí také vysvětlila, že jednoho dne z toho Marcela vyroste a potom Katce bude ještě chybět někdo, kdo ji tak uznává a vzhlíží k ní. Katka se toho snažila občas využít také k lumpárnám, ale rozhodně se vztah mezi sestrami opět zlepšil, a zase byly kamarádky. Katka však věděla, že ona je v tom vztahu generál.

Katka dnes už chápe, že sourozenecké vztahy jsou komplikované, ale také si uvědomuje, že setru bude mít navždycky a je lepší, když spolu budou vycházet, i když někdy to nebude jednoduché.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu