Kariéra nebo mateřství: toť dilema! Poradíme, jak se správně rozhodnout

Zatímco pro některé ženy je jediným smyslem života zplodit a vychovávat dítě, pro jiné představuje životní uspokojení vrcholová kariéra. A tyto dva neslučitelné body jsou velmi častým tématem nejen k diskuzím, ale bohužel i k hádkám – ať už mezi ženami samotnými, nebo mezi partnery.

A jak se k tomu stavíte vy? Je pro vás důležitější založení rodiny, nebo naopak patříte k ženám, které prahnou po úspěšné kariéře? Cílem dnešního článku není nikoho soudit, proto se nemusíte stydět přiznat, do jakého tábora spadáte.

Chceme jen poukázat na to, že toužit po miminku je stejně tak v pořádku, jako toužit po kariéře. A věřte nebo ne, ale obě rozhodnutí mají i své stinné stránky.


Když je pro vás důležité stát se matkou

Jako první se tedy zaměříme na ženy, které jsou toho názoru, že je jejich jediným úkolem založit rodinu, vychovávat děti a stát se matkami. Opět se budeme opakovat, že takové přesvědčení a rozhodnutí je naprosto v pořádku. Nejedna žena by nám jistě potvrdila, že mít dítě je ten největší životní dar a největší štěstí.

Chcete-li se vzdát kariéry a mít děti, kterým se naplno oddáte, protože to je přeci od maminek tak nějak vyžadováno, je to vaše věc a nikdo vám do toho nemůže remcat. Mít dítě je bezesporu úžasný pocit, který vás bude naplňovat jak láskou, tak i obavami, a to až do konce života.

Jenže co se na to podívat z té druhé stránky? Pokud se vzdáte kariéry a v mnoha případech i pořádného vzdělání pro vidinu toho mít miminko, jednoho dne byste mohli litovat.

Až děti odrostou a vy se budete muset vrátit do práce, je zde velké riziko, že neseženete práci, která vás finančně zabezpečí a že si třeba díky nedostatečnému vzdělání a samozřejmě i díky nulovým zkušenostem nebudete moci vybírat. A budete muset brát to, co zrovna přijde i na úkor toho, že děti třeba budou muset zůstat ve družině jako úplně poslední.

Když si chcete vybudovat úspěšnou kariéru

A teď z toho druhého soudku – ženy, pro které je více nežli cokoli jiného důležité vybudování úspěšné kariéry. I takových žen je mnoho a nelze je odsuzovat. Mají to v sobě zkrátka nastaveno tak, že nejdříve musí vyšlapat cestičku až na samotný vrchol a teprve až poté si budou moci položit otázku: „A co teď?“  Věnovat veškerou energii i maximum času tomu, abyste jednoho dne dosáhli toho, co jste si vysnili, je samozřejmě v pořádku.

Jenže co když se jednoho dne zastavíte a najednou zjistíte, že už je vám třeba přes čtyřicet, ale ačkoli máte úžasnou kariéru, která sype hodně peněz a představuje pro vás splněný sen, vy toužíte po dítěti?

Co když už to v pokročilejším věku nepůjde tak snadno, jako kdyby vám bylo opět dvacet? Nebo co když to nepůjde vůbec? Zamysleli jste se někdy nad tím, že až dosáhnete kariérního vrcholu, najednou už nebudete mít, kam byste se dále vydali a na založení rodiny třeba bude pozdě?

Jste si jisté, že si v tu chvíli nezačnete nadávat a že si neuvědomíte, že hnát se za kariérou na úkor toho, že si třeba nikdy v náručí nepochováte své vlastní dítě, vůbec nestálo za to?

Autor: redakce GirlWorld.cz

Líbí se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 17 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 17 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 17 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 17 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 17 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí
Hubnutí bez stresu 4 fotografie

Hubnutí bez stresu

Hladovění a striktní omezování jídla nikam nevede, cílem hubnutí by měla být proměna živočicha, který se krmí, v bytost, která jí. A tuto proměnu byste rozhod..

doba čtení: 5 minut
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí
Hebké sny 4 fotografie

Hebké sny

Hedvábí je materiál ceněný už tisíciletí. Jde totiž o přírodní produkt s jedinečnými vlastnostmi. Dopřejte si hebké sny v hedvábném povlečení. Kde se hedvábí..

doba čtení: 4 minuty
SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí
Pět věcí o BMW! 4 fotografie

Pět věcí o BMW!

Automobilka BMW patří bez diskuze k nejoblíbenějším a zároveň k nejatraktivnějším automobilkám na světě. Je to také jedna z nejúžasnějších značek automobilů, ..

doba čtení: 4 minuty
CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí
Barvy dětem 4 fotografie

Barvy dětem

Věděli jste, že barvy v dětském pokoji mohou výrazně ovlivňovat psychiku a nálady vaší ratolesti? Co dokáží barvy? Vybíráte-li barvy do dětského pokoje, pok..

doba čtení: 4 minuty
CarsMag.cz - aktuálně čte 36 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 43 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 19 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí
Beze stop po akné 6 fotografií

Beze stop po akné

Většina žen nějaký problém s pletí má. Může to být jen zdání nebo pocit, každopádně je potřeba jej řešit, aby dál člověka neobtěžoval. Ať už máte pleť mastnou..

doba čtení: 5 minut
NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí
In dubio pro reo 4 fotografie

In dubio pro reo

In dubio pro reo je jedna z klíčových zásad trestního práva a znamená v pochybnostech ve prospěch obviněného. Jak funguje tato zásada v praxi je možno demonst..

doba čtení: 4 minuty
SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 24 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 22 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 27 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti Czech E-LV s.r.o