Jsi připravená používat tampóny? Přečti si pár základních faktů o menstruaci a tampónech, které ti určitě pomohou

Menstruace je stres pro každou dospívající dívku zvlášť, když je doprovázena bolestí a dalšími nepříjemnostmi. Možná nejsi na tento přechod připravená a řešíš spoustu pro tebe zásadních otázek. Jednou z nich je, zda můžeš používat tampóny, ze kterých máš obavy, protože je doprovází řada mýtů.

Otázka: Jsem jediná ze třídy, která ještě nedostala menstruaci. Je se mnou něco špatně?

Není s tebou nic špatně! Každá dívka je jiná a její tělo jinak připravené. Proto jedna dostane menstruaci už ve 12 letech a jiná třeba o rok později. Říká se však, kdo je připraven, není překvapen. Menstruační cyklus může přijít bez varování a kdykoliv. Pokud u sebe budeš nosit někde v batohu preventivně vložku, nic tím nezkazíš. Nemusíš se tak spoléhat na pomoc kamarádek, když tě to nechtěně chytne uprostřed filmu v kině. Vyhneš se špinavým kalhotám a velkému stresu.

Otázka: Je normální mít u toho strašné křeče? Bývá to tak zlé, že musím odejít ze školy a lehnout si.

Anketa: Používáš tampóny, nebo vložky?
Celkem hlasů: 333

A jsme zase u toho, že každá z nás je jiná. Pokud nepatříš k těm šťastnějším, které při menstruaci nic nebolí, bohužel si na to budeš muset zvyknout. Je nepříjemné vysvětlovat učiteli, co máš za problém, ale jinak to bohužel nepůjde. Navštiv svého gynekologa, kterého by měla mít každá žena i dívka, ten ti pomůže porozumět, proč se to děje. Možná spolu vymyslíte i plán, jak bolesti omezit. Medicína v tomto jde stále kupředu.

Otázka: Moje máma říká, že jsem dost stará na to, abych používala tampóny, já se však toho bojím.

Je zcela v pořádku, že se bojíš. Tampóny začni používat, až sama uznáš za vhodné, že jsi na ně připravená. Každá dívka to pozná, kdy je čas je vyzkoušet. Jen se nenechej do ničeho nutit. Někdo nakonec zůstane u vložek, někdo používá tampóny hned od začátku. Hlavně dělej to, co vyhovuje tobě. Můžeš to i kombinovat podle příležitosti. K minišatům se vložky moc nehodí, ale pokud máš kalhoty, nemusíš se trápit s tampónem.

Otázka: Kamarádky tvrdí, že pokud jsem ještě panna, nesmím tampóny používat

Tohle je pouhý mýtus. Pokud ti vyhovují, klidně je používej. Tampóny jsou k dostání v mnoha velikostech, a pokud použiješ odpovídající rozměr, není to žádný problém. Pokud však máš problém s jeho zaváděním, na nějakou dobu používání ještě odlož.

Otázka: Když použiji tampón, můžu jít do bazénu?

Bazén bys měla při menstruaci raději vynechat. Pokud si však nutně chceš jít zaplavat, jdi raději jen při slabém krvácení. Při silném se to vůbec nedoporučuje, aby sis do dělohy nezanesla infekci. Tampón tě před tím neochrání. A nezapomeň, že tampón nasaje částečně i vodu, proto je třeba jej častěji měnit.

Nikoho nenechávej rozhodovat za tebe, kdy začneš tampóny používat. Je to tvoje tělo a to si samo řekne, co je pro tebe nejlepší. Nemusíš se tím vůbec stresovat.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT