Je možné během menstruace otěhotnět a jak je to s koupáním v bazénu?

Jak je známo, první menstruace se u holek objevuje kolem 13. roku života a značí jeho velký zlom. Z holky se stává žena. Ale není čeho se obávat, stačí o menstruaci vědět to nejdůležitější a každý měsíc pro tebe bude menstruace přirozenou součástí života. Hlavní je dát si pozor na několik základních mýtů:

Není možné při menstruaci otěhotnět

Pozor, spermie se dokážou udržet a přežít až pět dní, takže pozor na spermie, které se do rozmnožovacího systému dostanou před koncem menstruace. Na tenhle mýtus již doplatila spousta žen.

Sex při menstruaci je nevhodný

Nemusíš se bát o své zdraví, naopak! Studie prokázaly, že ženy, které mají sex během menstruace mívají šťastnější a pevnější vztahy s partnerem a navíc se po tom snižuje riziko endometriózy.

Při menstruaci nesmíte cvičit

Ne, tahle výmluva ti opravdu nepomůže od návštěvy fitka. Naopak! Při cvičení si posílíte stěny pánevního dna a sníží se tak bolesti při PMS (premenstruační syndrom).

Pomoc, ostatní to na mě poznají!

Nemusíš se bát – pokud to nemáš vyloženě napsáno na čele, nikdo si nemůže všimnout, že zrovna menstruuješ, netřeba se kvůli tomu stresovat či být ve společnosti nervózní. Nikdo nic nevidí, ani necítí. Vše je jen ve tvojí hlavě.

Nedostala jsem to, jsem těhotná!

Nestresuj se, když ti to o něco zpozdí nebo nepřijde vůbec. Je spousta důvodů, proč může menstruace vynechat. Mezi ty hlavní patří stres – ve škole, s kamarádkou, rozchod s klukem… Také změna klimatu udělá svoje – takže pokud jsi se vrátila z exotické dovolené, je docela možné, že to prostě nedostaneš. Ale určitě se zastav u svého gynekologa, který ti prozradí, jak na tom vlastně jsi.

Když menstruuji, nemůžu si umývat vlasy

Docela často se s touto pověrou setkáváme, ale věř, jedná se opravdu jen o pověru. Vlasy si klidně můžeš umývat kdykoliv tě to napadne. Nicméně, s barvením raději pár dní počkejte, než menstruace skončí. Hormony totiž dokážou ovlivnit, jak ti barva chytne nebo nechytne.

Katka (16): Máma mě doma nachytala s vibrátorem. Tohle ponížení ještě přiživuje, když o tom vypráví ostatním.

Při menstruaci nesmím do bazénu

Tak tohle už je opravdu oldchool mýtus. V dnešní době si můžeš jednoduše zavést tampon a jsi zcela bez omezení a nikdo nic nepozná, samozřejmě jen v případě, že ti nevyklouzne šňůrka ven z kalhotek – ale tak to už si přeci dokážeš ohlídat. A navíc voda má na menstruující tělo dokonce pozitivní vliv. Stačí jen dodržovat základní hygienické návyky.

Tohle je jen pár z mnoha mýtů, kterých se obávají převážně mladé slečny, které se s menstruací teprve seznamují. Nicméně když je všechny odhalíš – respektive, tvoje tělo tě naučí, jak se přizpůsobit všem změnám, pak už tě dlouhá léta nic nepřekvapí. Možná kromě vynechání menstruace, která znamená ve většině případů těhotenství, ale to žena již mnohokrát pozná ještě před tím, než jí menstruace vůbec vynechá.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT