Jaký je rozdíl mezi zeleným a šedým zákalem?

Nemoci očí sužují nejednoho z nás. Pokud se vyskytne pocit cizího tělesa v oku, pokud oči začnou štípat, pokud dojde k nadměrnému slzení nebo zarudní oka, pak je třeba ihned vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Nemoci očí se rozhodně nesmí podceňovat, ohrožujeme tím náš zrak. Pokud tedy nechcete chodit s bílou holí, černými brýlemi a vodícím psem, pak prvotní příznaky nemocí očí nepodceňujte.

K nejčastějším onemocněním očí patří zelený a také šedý zákal. Mnozí lidé však nevidí rozdíl mezi těmito onemocněními. Jedná se však o dvě odlišná onemocnění, proto si pojďme jednotlivá onemocnění představit.

Zelený zákal

Zelenému zákalu se také často přezdívá glaukom. Jedná se o onemocnění, které vzniká kvůli zvýšení nitroočního tlaku. V případě zeleného zákalu hrají velkou roli geny a dědičné faktory, může se totiž jednat o vrozenou chorobu. Neexituje prevence na tuto nemoc.

Zelený zákal se projevuje prudkými bolestmi v očích, oko zarudne, s ostrou bolestí očí přijde i ostrá bolest hlavy, která bývá doprovázená i zvracením. V případě odhalení nemoci dochází k operativní léčbě, používá se například laser. K nejrizikovějším skupinám patří osoby nad čtyřicet let, k vývoji nemoci přispívá také stres, cukrovka a samozřejmě zmiňované geny.

Šedý zákal

Při šedém zákalu je postižená čočka oka, která se postupně zakaluje. K hlavním příznakům patří zamlžené, rozostřené vidění, hlavně při pohledu do dálky toho moc nevidíte. Oko je citlivější na silné světlo, jasnost barev se pomalu ztrácí. Pacienti často přirovnávají onemocnění k mléčnému sklu, prý vidí jako přes mléčné sklo.

Šedý zákal nejčastěji postihuje starší osoby, kuřáky nebo diabetiky. Rizikovou skupinou jsou i lidé po úrazu oka. Není ale vyloučené, že šedý zákal vznikne v souvislosti s užíváním určitých léků.

V případě odhalení nemoci, je třeba podstoupit operaci. Při včasném odhalení nemoci je možné vyléčit oko i ambulantně. Bohužel tomuto onemocnění nelze předcházet, ani zdravý životní styl není v tomto případě spasitelem.

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT