Jaký je rozdíl mezi menstruací a ovulací?

Pokud už máš menstruaci, jistě o svém cyklu už něco víš. Například jak ji máš často či jak je silná. Naproti tomu ovulace ve tvém těle probíhá mezi menstruačními cykly a někdy se nemusí dostavit vůbec. Je na čase udělat si pořádek v tom, jak to vlastně ve tvém těle funguje a zjistit rozdíl mezi těmito dvěma pojmy.

Co to je menstruace

Menstruace je období krvácení. U každé dívky se tato doba různí, ale nejběžnější délka menstruačního cyklu je zhruba mezi 23 – 35 dny. První den tvé menstruace je také doba tvé první periody. Ta obvykle trvá 3 až 7 dnů. V prvních dnech také můžeš trpět různými bolestmi. Tyto problémy způsobují hormony, co působí na tvou dělohu, aby rychleji vyloučila z těla slizniční výstelku, která se ti vytvořila v těle.

Co to je ovulace

Ovulace ve tvém těle probíhá zhruba v polovině tvého cyklu. Máš ji 12 – 16 dní před další menstruací. Je to období, kdy ve tvém těle dozraje vajíčko ve vaječníku, co se uvolní, putuje do vejcovodu a následně se usadí v děloze. V této době můžeš pociťovat bolest, jako by se měla dostavit menstruace, ale měla by trvat pouze jeden den. To je jediný důkaz toho, že právě ovuluješ. Nemusíš však pociťovat vůbec nic.

Nepřehlédněte: Hlavně se nebát aneb co musíš vědět o ztrátě panenství?

Pozor! Při ovulaci je velká pravděpodobnost nechtěného těhotenství

Menstruace i ovulace jsou naprosto běžným jevem v ženském těle. Při ovulaci je největší šance, že otěhotníš, proto by sis na to měla dávat pozor. Je to proto, že vajíčko, co se uvolní, vydrží v děloze aktivně žít až 24 hodin. Životnost spermií je 3 -5 dnů, a proto jsi přesně v tomto období nejvíce ohrožená nechtěným těhotenstvím, na které by sis měla dávat pozor. Chraň se antikoncepcí nebo kondomem.

Neboj se, že v tvém těle probíhá něco zvláštního. Toto je zcela přirozený jev, kterým si prochází každá dívka i žena.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT