Jak udělat dobrý první dojem

Dobrý první dojem – to je to, co se snažíme udělat, když jdete třeba na pohovor, na schůzku nebo na první rande. Udělat skutečně dobrý první dojem je základ úspěchu, pokud dobrý první dojem neuděláme, pak se pravděpodobně nebude nic vyvíjet tak, jak byste chtěli. Jenže jak na to?

Abyste udělali dobrý první dojem, k tomu není třeba nic zvláštního. Zkrátka se jenom pěkně oblékněte, učešte a dejte si do pusy žvýkačku (zapáchající dech dělá spíše špatný dojem než ten dobrý). To však nejsme ani zdaleka u konce. Na dobrém prvním dojmu se mimo jiné podílí i vaše pohyby. I když se říká, že by se kniha nikdy neměla soudit jenom podle obalu, dnes se lidé hodnotí právě na základě obalu – a pohyby jsou součástí tohoto „lidského obalu“. Pojďme si proto říct, jakým pohybům se vyvarovat, abychom na schůzce, na prvním rande nebo třeba jen na pohovoru udělali dobrý první dojem.

Nedržte si příliš velký odstup

Samozřejmě si nedržte ani příliš malý odstup, ale ani příliš velký odstup. Zkrátka buďte v adekvátní vzdálenosti. Když si budete držet velký odstup, vyvoláte v lidech pocit, že jste buď pomalí a líní, nebo arogantní. Na druhou stranu neporušujte takzvanou osobní bublinu, tedy nebuďte u člověka příliš blízko. Nepřekračujte takzvaný práh příjemného fyzického kontaktu.

Udržujte přímý oční kontakt

Když se člověku nedíváte do očí nebo uhýbáte pohledem, svědčí to o vaší nervozitě, o tom, že nejste ve své kůži nebo že třeba nechcete druhého poslouchat či že ho neposloucháte. Udržujte přímý oční kontakt, druhého tím oslníte a vyvoláte pocit, že se vám dá věřit. Samozřejmě až moc nezírejte, opět platí – všeho s mírou a všeho tak akorát.

Nerozhazujte rukama

Pokud se nechcete jevit jako roztržití, pak neházejte a nerozhazujte zbytečně s rukama. Tato gesta v lidech vyvolávají pocit, že můžete být agresivní.

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT