Jak účinně bojovat proti striím? Nemusí to být marný boj, i doma se s nimi můžeš vyrovnat efektivně

Každá z nás se snaží vypadat dokonale a bezchybně. Ale i přesto se téměř každá žena musí potýkat s nevzhlednými ďolíčky na kůži nebo dokonce malými jizvičkami, kterým se říká strie. Často si ženy myslí, že se objevují jen v důsledku těhotenství, což je ale velký omyl. Už si na svém těle také objevila nějakou tu popraskanou kůži? Tak honem, pusť se do boje.

Proč je vlastně vůbec máme?

Za vznikem strií stojí také genetika. Takže pokud s nimi bojuje již léta tvá mamka, je dost pravděpodobné, že tebe to bude také čekat. Strie podporují také hormonální změny a ty se v pubertě každé dívky dostaví. Nevzhledné jizvičky na kůži se tak tvoří nejen u starších žen v menopauze a v těhotenství, ale také v dospívání, což možná slyšet nechceš. Bohužel ale je tomu tak. Posledním důvodem – a to asi tím nejčastějším, je rychlé přibývání na váze. Pokud tvá váha dost pravidelně kolísá a ty jsi zvyklá jednou ohromně přibrat a pak zase shodit, kůže bude ochablá a jizvičky se tak začnou velmi rychle tvořit jako na běžícím páse.

Anketa: Také tě trápí strie?
Celkem hlasů: 328

K ochabnutí pokožky pak budeš mít také daleko větší sklony, pokud nebudeš dodržovat správný a zdravý životní styl. Ideální strava plná ovoce, zeleniny, vlákniny, bílkovin a vitamínů ti tak může výrazně pomoci v prevenci proti tvoření strií. Tak na to do budoucna mysli.

Jak o sebe pečovat?

Už jsi jistě pochopila, že se můžeš postarat o to, aby se ti žádné strie netvořily. Důležitý je pohyb, ideální a zdravá váha, žádné drastické diety a také mazání. Jestliže budeš pokožku promazávat pravidelně a kvalitními přípravky bohatými na vitamin E a kolagen, můžeš se striím zcela vyhnout. Stejně tak si pořiď doplňky stravy, nezapomínej jíst zeleninu a hýbej se. Pohyb, a zvláště pak posilování problematických partií, těla sníží riziko vzniku strií velmi výrazně. Je to tak jen na tobě.

A co dělat, když už se objeví?

Pokud už je pozdě na prevenci a tobě se strie tvoří, nezoufej. Zaběhni si do lékárny a tam si pořiď speciální krém na strie. Tím se pravidelně dvakrát denně promazávej a pokožku krouživými pohyby také zároveň prokrvuj. Léčivý účinek v tomto případě má například panthenol, bepanthen nebo rakytník. Sáhnout ale můžeš i do vlastních zdrojů a poohlédnout se stačí doma ve spíži. Na strie pomáhá i kokosový a olivový olej nebo obyčejné sádlo. To by ale nemělo obsahovat příliš moc soli. Sůl by totiž mohla citlivou a náchylnou pokožku jen více rozdráždit.

Neboj, brzy budeš zase krásná.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT