Jak si zařídit pokoj v hygge stylu?

Dost bylo přebarvených prostorů, kde se ani necítíš sama sebou. Zvládneš si svůj pokoj vymalovat sama? Pusť se do práce a zařiď si ten nejútulnější pokoj v moderním hygge stylu. Pohodlí a příjemná chillout atmosféra zajištěny!

Odkud se hygge vzalo?

Hygge styl vznikl v Dánsku. V zemi, kde lidé v dlouhodobých průzkumech uvádějí, že se cítí se svým životem spokojeni. A to i přesto, že mají mnohem méně denního světla než třeba obyvatelé jižních států. Ze stylu hygge se pro někoho nestal jen prostý styl bydlení, ale tímto pojmem se označuje i celý životní styl, který se zaměřuje na pohodu a soulad.

Co v pokoji nesmí chybět?

Máš v plánu si svůj pokoj zařídit podle hygge stylu? V tom případě budeš potřebovat pár velmi jednoduchých věcí. Aby se vše sjednotilo a zútulnilo, rovnou se doma domluv a vymaluj stěny jinou barvou. Konec bláznivým odstínům, které zabíjejí kreativní myšlení. Místo toho si dej na stěnu klidnou béžovou, světle hnědou, jemně šedou nebo ivory. Pořiď si příjemné závěsy v podobné barvě. Hygge ctí přírodu, a proto se v něm objevují nejčastěji přírodní barvy a materiály. Převládá ivory, béžová a hnědá barva, které se spolu různě kombinují. Pokud si závěsy nemůžeš koupit, neboj si je vytvořit třeba ze lněného motouzu, na kterém uděláš spoustu uzlíků.

Stylové doplňky

Celý pokoj by měl dýchat pohodovou atmosférou. Plakáty zavři do skříně a místo nich si nad postel upleť svůj vlastní obří peříčkový lapač snů. Věříš, že ti opravdu přinese lepší sny? My rozhodně ano. A pokud se do jeho výroby pustíš sama, bude přesně takový, jaký sis vždy přála. Hygge atmosféru doladí i dřevěná podlaha nebo její imitace. Pokud máš možnost si na zem rozmístit několik předložek imitujících ovčí rouno, je to velký bonus. Nebo se do hygge pokoje skvěle hodí koberečky, které si upleteš ze starých triček nebo prostěradel. Už vidíš, jak bude tvůj pokoj jedinečný?

Atmosféra především

A teď třešnička na dortu. Víš, co je pro hygge styl určující? Jeho jedinečná a inspirativní atmosféra. Pro to se skvěle hodí několik lampiček, které si umístíš na různá místa. Budou krásně osvětlovat části pokoje a vytvoří intimní atmosféru plnou pohody. Máš v plánu si dnes večer napsat básničku, malovat si, nebo dělat cokoliv tvůrčího? V novém pokojíčku ti to půjde naprosto samo!

Chceš nový nábytek? Zvládneš to téměř sama!

Máš v pokoji stále dětský nábytek, a přitom už se dlouho těšíš na změnu? Pokoj v hygge stylu si zařídíš za pár korun! Podívej se na inspiraci na internetu, a dopřej si nový nábytek z palet. Lze z nich vytvořit skutečně vše, co si přeješ! Postel, stůl, zákoutí pro šatnu i závěsná houpací pohovka. Navíc si nový nábytek můžeš natřít úplně sama, a přitom si jej vyzdobit podle sebe. Přeješ si, aby na něm byly otisky listů kapradiny nebo peříček? Není to složité, zvládneš to i sama!

Pohodlný kout pro sebe

Až bude nábytek hotov, nezapomeň na atmosféru. Hygge styl je o pohodlí a o to, aby ses do svého pelechu skutečně těšila. A v tom ti pomohou spousty malých polštářků, které celý prostor dokonale zabydlí. Dodržuj jejich barevnost a zamysli se také nad přírodními materiály, ze kterých budou vyrobené. Chceš opět přispět něčím originálním? Polštářky si opět můžeš vyrobit sama. Ušít si je můžeš z libovolné látky, která se ti bude barevně hodit do prostoru tvého pokoje, a než je úplně zašiješ, naplň je třeba výplní ze starého polštáře nebo recykluj staré plyšáky.

Základní principy hygge stylu

Přeješ si, aby tvůj život byl skutečně šťastný? Dovol stylu hygge, aby se stal tvou každodenní součástí. Budeš mnohem více odpočatá, spokojená, a bude se ti skvěle tvořit.

Zde jsou některé principy hygge:

  1. Buď přítomna. Vypni si na dvě hodiny denně mobilní telefon.
  2. Udělej si pohodlí. Zařiď si svůj prostor z přírodních materiálů a odstínů.
  3. Vytvoř si atmosféru. Ztlum světla, zapni si pouze malé lampičky.
  4. Vyjádři vděčnost. Raduj se z toho, co máš.
  5. Žij soulad. Není potřeba se předhánět v úspěchu. Jsi dokonalá taková, jaká jsi. Není třeba soutěžit.
  6. Žij pospolitě. Vytvářej nové přátelské vztahy a životní příběhy.

Žít v souladu přináší do života nekonečný pocit radosti a pohody. Už se těšíš na svůj nový parádní kout jen pro sebe?

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT