Jak si užít výtvarnou chvilku? Nauč se něco nového a projdi si život bláznivého malíře

Taky cítíš, že by to chtělo trochu vyventilovat své emoce? Nebo prostě jen máš náladu na něco tvořivého? Pojď se podívat na 6 tipů, jak si dnes užít výtvarné okénko. Naučíme se něco nového, necháme působit fantazii, a podíváme se na příběh jednoho bláznivého malíře.

Výtvarka je boží

Znechutili ti ve škole výtvarku? Tak naprosto zahoď všechny předsudky, které k tomuto krásnému umění máš. Možná tě jen tento předmět učil nějaký zakomplexovaný tvor, který naprosto netušil, jak významnou roli umění v našem životě hraje. Vykašli se na něj a nedej mu vyhrát.

Ty jsi nad věcí a hodláš se rozvíjet všemi možnými směry. Dnes to bude výtvarno – obor, který provází člověka od nepaměti. Jako první se výtvarně projevili jeskynní lidé – a jejich výtvory můžeme dnes obdivovat i my, a to od jejich malování uplynuly již tisíce let!

Pastely uklidňují a rozvíjejí kreativitu

Už jsi někdy zkoušela malovat pastely? Jejich použití je přímo pastva pro oči, a navíc je tato metoda jednoduchá a relaxační. Pastely jsou v dnešní konkurenci výrobců velmi levné a pořídíš je i ve větším obchoďáku nebo obchodě s výtvarnými potřebami. A co si z nich můžeš vytvořit? Podívej se na YouTube a zadej „pastel art.“ Už vidíš, co zvládneš i jako začátečník?

Nejslavnější youtubeři světa vydělávají miliony dolarů. Kteří to jsou?

Budeš vytvářet hvězdnou oblohu, západ slunce nad mořem, jednorožce, nebo zamilovanou dvojici, která se společně prochází deštivým dnem? Pastely nejprve rozkresli na papír, a poté je rozmaž třeba složeným papírovým kapesníkem. Pokud nemáš pastelovou tužku s hrotem, nakresli si motiv, který z obrázku bude vystupovat, třeba pomocí temperových barev. Relax a dobrý pocit z výtvoru zaručen! Můžeš si se svým nově objeveným talentem vyzdobit celý pokoj!

Nauč se nakreslit obličej

Pojď se pobavit! Vezmi si bílý papír a tužku, a nakresli obličej kohokoliv si přeješ. Zkus to, jak nejlépe umíš. Je tvůj výtvor spíše než portrét pomstou? To vůbec nevadí! Je to tím, že neznáš jednoduché pravidlo pro kresbu obličeje. Opět se mrkni na Spotify nebo YouTube a zadej do vyhledávání „how draw face basic proportion“. Najde ti to ohromně superní věc: jednoduchá kolečka, která navždy změní tvůj pohled na to, jakým stylem se kreslí portrét. Už nebudeš umisťovat oči někam na čelo a uši se taky vrátí na své místo – a z tebe se stane začátečník v oboru „skvělý portrétista.“ Juchů!

Nech působit svou fantazii

Vezmi prázdný papír a kreslicí potřeby, co máš zrovna po ruce, a nech působit svou fantazii. Neřiď se ničím, co tě kdo učil. Prostě zaplň papír svými představami a pocity. Tak se stane, že se výtvarné umění stane nedílnou součástí tvého života. Cítíš se v úzkých? Maluj. Jsi šťastná? Maluj! Cítíš se zamilovaně? Vyjádři své pocity na papír.

Tento malíř byl skutečně výstřední.

Jaké malíře znáš? Vincent van Gogh, Salvador Dalí, Rembrandt? Jsou jich spousty. Mezi těmi zahraničními jsme ale i my měli donedávna jedno malířské eso. A to eso doslova. Tento člověk si svůj život dokázal pořádně užít, a pomáhal mu v tom malířský talent přímo od Boha. Vyučený zahradník Libor Vojkůvka se naučil malovat úplně sám. Neprošel žádnou uměleckou školou, pouze se začal po malých krůčcích zajímat o techniku malování. Nakonec se dopracoval ke světové špičce.

Jak si zařídit pokoj v hygge stylu?

Za peníze, které vydělal, procestoval celý svět. Nejraději pobýval v tropických oblastech, kde se nechal inspirovat tamní přírodou a lidmi. A rozhodně to byl pravý umělec – videa v talk show Všechnopárty, které dokumentují jeho přístup k životu, jsou dnes již legendární. Proč jej zmiňujeme? Protože jeho dílo je skutečně obdivuhodné, a také proto, že se učil sám. Zvládne to prostě skutečně každý. Stačí chtít a cítit, že malování je pecka.

Už se těšíš, až si užiješ svou výtvarnou chvilku?

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT