Jak rozpoznat zákeřnou mononukleózu?

Existuje mnoho nemocí, které nás mohou napadnout. Mnozí lidé se nejvíce obávají obyčejné rýmy, jelikož jim na týden znepříjemní život. Jenže jsou daleko horší nemoci. Třeba taková mononukleóza je velice zákeřná. Takzvaná infekční mononukleóza je nakažlivé onemocnění, o kterém mnozí lékaři říkají, že je to spíše soubor příznaků, přičemž nemoc u každého člověka probíhá krapet jinak. Někdo musí zůstat v nemocnici na infekčním oddělení v takzvané karanténě, jiní nemusí vytáhnout paty z domu, jelikož stádium nemoci, v němž se nachází, je léčitelné z domova. Nabízí se však otázka, jak mononukleózu rozpoznat.

Infekční mononukleóze se také jinak říká nemoc z líbání či studentská nemoc. Pravdou ale je, že se může tato nemoc chytit i ze vzduchu, pokud virus ve vzduchu poletuje. Ať už k nákaze došlo jakkoli, příznaky jsou takřka stejné. Jaké?

Příznaky infekční mononukleózy

Hlavním příznakem jsou vysoké teploty, nadměrná únava, případně zvracení. Tyto symptomy jsou zcela stejné se symptomy poukazujícími na angínu. Ovšem zatímco příznaky angíny reagují na předepsaná antibiotika, příznaky mononukleózy na antibiotika nereagují. Navíc jsou při tomto zákežném nakažlivém onemocnění napadeny také uzliny, které jsou viditelně zvětšené, a játra, jež jsou také hmatatelně zvětšená.

Mononukleóza bývá doprovázena bolestmi v krku, také drobnou tečkovitou vyrážkou na patře v ústech, může dojít i k otokům víček.

Jak dojde k potvrzení diagnózy?

Pokud jste objevili u sebe nebo u svého blízkého nějaký z výše popsaných příznaků, zamiřte co nejrychleji k lékaři. Čím dříve se dojde na mononukleózu, tím snadněji a rychleji se bude léčit. K potvrzení diagnózy dojde z krevních testů. Z krve se navíc zjistí, jak daleko je vaše nemoc, v jakém je zrovna stádiu. Někteří lékaři pro kontrolu ještě provádí jaterní testy, které bývají často nadmíru zvýšené.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT