Jak poznat, že je tvoje kamarádka toxická a falešná?

Možná jsi to už někdy zažila. Kamarádství s někým, kdo tě většinu času jen využíval, nikdy neměl kapku pěkného slova vůči tvojí osobě a vždy na tobě dokázal najít něco, co mu/jí vadilo.

Toxickým přátelstvím si každý z nás prošel aspoň jednou. Ale jak se tomu podruhé vyvarovat? Drž se proto osvědčených ukazatelů, které ti napoví, zda je tvoje kamarádka opravdu upřímná.

Ráda tě shazuje před ostatními kamarády

Přátelské pošťuchování určitě znáš. S kamarádkami máte svůj vlastní druh humoru, ale znáte svoje hranice. Co když je ale některá z tvých blízkých kamarádek překročí? Kdy je to v pořádku a kdy je to nevhodné? To poznáš podle vlastní intuice. Jestli si udělá nevinnou legraci z tvého účesu – a ty jí to obratem vrátíš, na tom nic špatného není. Pokud tě ale začne před ostatními lidmi cíleně ponižovat a utahovat si z tebe, měla by ses nad jejím chováním trochu zamyslet. Možná není tak velká kamarádka, jak si myslíš.

Nepodpoří tě

Máš nový koníček? Zkoušíš nový styl oblékání? Správná kamarádka je tu vždy pro tebe, aby tě povzbudila a dodala ti krapet sebevědomí. Zkoušet nové věci je snadné, ale někdy se to může zdát děsivé. S podporou kamarádů to jde vždy lépe. V případě, že je tvoje kamarádka neustále proti, nikdy vůči tobě a tvým nápadům nemá vlídného slova, nesnaž se jí zavděčit. To nikam nevede.

Nezajímají ji tvoje problémy

Už delší dobu tě něco trápí a máš chuť se svojí kamarádce svěřit, aby sis ulevila, ale ona v jednom kuse mluví jen o sobě – a když se pokusíš převést téma konverzace na sebe, nazve tě sebestřední a sobeckou. V tom případě by tvoje kamarádka perfektně spadala do kategorie toxických přátel. Jestli není ochotná vyslechnout tvoje problémy a nabídnout ti pomocnou ruku, pak to skutečně není člověk, kterého ve svém životě potřebuješ.

Nepřehlédněte: Když se rodina zhroutí aneb jak pochopit rozvod svých rodičů.

Nerespektuje tvoje názory

Někteří lidé mají mnohdy potřebu měnit názory a postoje lidí ve svém okolí. Neshodnout se je lidské – a mít odlišné názory je někdy lepší než vidět vždy vše stejně. Je ovšem potřeba vzájemný respekt. I když se ti reakce druhého člověka na danou věc nebo situaci nemusí líbit, je potřeba, abys jej respektovala. Dávej si pozor na kamarády, kteří se ti snaží silou mocí vtlačit jejich názor za tvůj vlastní. Od takových lidí ruce pryč!

Neustále tě s někým srovnává

Soutěživost mezi kamarády tu byla odjakživa. Je však nutné si uvědomit, kdy je to přátelská rivalita a kdy to přerůstá v nezdravý závod o první místo. Připomíná ti někdy tvoje kamarádka tvé rodiče? Taky tě skoro pořád k někomu přirovnává? Neustále vyzdvihuje tvoje nedostatky a slabiny?

Vanessa (16): Nechtěla jsem se vrátit do školy. Půlka kantorů je šílená.

Rodiče mají tohle v krvi a většinou si myslí, že jednají v tvém nejlepším zájmu, i když to tak obvykle nemusí být. Správná kamarádka by ale taková být neměla. Neměla by tě srovnávat a už vůbec by mezi vámi neměla vytvářet nepotřebná dramata a soupeřivost.

Než si proto pustíš nějakou kamarádku k tělu, přesvědč se, že je to opravdový přítel, na kterého se můžeš spolehnout.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT