Já mám rovnátka, rovnátka od Hnátka… Rovnátka ti krásně zuby vyrovnají, ale ústní hygiena je s nimi dvakrát důležitější. Jak na to?

Jestli máme zuby zkažené nebo ne, ovlivníme jen my sami tím, jak se o ně staráme nebo nestaráme. Pokud ale zuby začnou růst křivě, neovlivníme to. Zuby nám napraví zase zpět rovnátka, buď to ty fixní nebo snímatelné. O zuby i rovnátka je potřeba se starat a to více než kdy dřív.

Co se může stát, když se o rovnátka nebudeš dobře starat?

Zubní plak se velmi rád a hlavně rychle usazuje v okolí zámečků a drátků rovnátek. Proto je tolik důležité věnovat péči o zuby s rovnátky dvakrát větší pozornost. Špatně vyčištěná rovnátka způsobují větší tvorbu zubního kazu, zubního kamene i nevzhledné skvrny na zubech. Skvělým pomocníkem se pak stávají speciální tabletky na indikaci zubního plaku. Ty zubní plak zabarví a tím ti ukážou, které místa je potřeba pořádně dočistit.

Jak pečovat o snímatelná rovnátka?

Ke korekci, tedy úpravě pouze drobnějších zubních vad se používají rovnátka snímatelná. Tedy taková, která nemusíš nosit pořád, ale můžeš je sundat například před jídlem. S nimi tedy tolik práce mít nebudeš, ale přesto jejich čištění věnuj dostatek času. Je zapotřebá je čistit každý den a to za pomocí měkkého zubního kartáčku. Následně se umývají speciálním roztokem a vodou. Aby byla rovnátka dobře chráněna před bakteriemi v době, kdy je sundáváš, vždy je odkládej jen do krabičky, kterou k nim zajisté dostaneš.

Jak pečovat o fixní rovnátka?

S péčí o fixní rovnátka už je to malinko horší. K čištění je zapotřebí mít speciální zubní kartáček pro péči o rovnátka. Zuby je v tomto případě nutné čistit nejen pravidelně ráno a večer, ale také po každém jídle. Čištění by pro tebe mělo být opravdu prioritou, a to také z toho estetického hlediska. Kousky jídla totiž velmi rádi za rovnátky zůstávají. Ten trapas, když se pak usměješ a ukážeš každému, co jsi obědvala, určitě zažít nechceš. Do své výbavy bys ale také měla zařadit mezizubní kartáčky, které pomohou s odstraněním nečistot a zbytků jídla z těžko dostupných míst.

Nevěš hlavu, pokud ti paní zubařka doporučí začít nosit rovnátka. Není to žádná ostuda, naopak. I rovnátka ti mohou slušet, když se o ně budeš dobře starat.

Autor: Katka Procházková

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT