Homeopatická léčba – můžeme se na ni spolehnout?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín GirlWorld.cz na hlavní stránku seznam.cz
homeopatie (zdroj foto: udemy.com)

Homeopatie patří mezi nejznámější oblasti alternativní medicíny. Zároveň je ale také jejich účinek stále hojně propírán. Jde o placebo, legitimní léčebný postup nebo jen matení nás zákazníků? I když má homeopatie dlouhou tradici a mnoho svých příznivců, odborníci se shodují, že v malých granulkách těchto léků dostávají pacienti jen dávku cukru s placebo efektem.


 

Žádné aktivní látky většinou ani neobsahují

Určitě také znáte a možná, že ho i používáte – homeopatický přípravek známý všude po světě – Oscillococcinum. Má nám pomáhat při chřipce, ale… Vyrábí se z vody, ve které je rozmíchána část kachních vnitřností – srdce a játra. Takže, i když jde o jeden z nejprodávanějších léků v Evropě i v Americe, za celou dobu co se prodává – například ve Francii už je to přes 70 let, pacienti dostávají vlastně jen cukr.

Příbalový leták na složení samozřejmě informuje a bavíme se určitě jen o malé dávce, každopádně jeho účinky na chřipku nebyly ani nikdy potvrzeny, ovšem ani vyvráceny. Lék je i tak považován jen za obyčejné placebo, ale jak je vidět lidem, co jsou zvyklí ho užívat, to nijak nevadí.

Léčí se člověk nikoli nemoc

Všichni zastánci homeopatie v posledních více než padesáti letech, neargumentují tím, že homeopatie funguje. Poukazují na to, že vědecká medicína zatím nedokázala, že homeopatie nefunguje. Zastánci homeopatie si tak myslí, že pilulky jsou zvláštní a nejdou ani otestovat standardními lékařskými postupy. V homeopatii platí základní pravidlo. A to, že se léčí člověk a ne nemoc.

Homeopat tak vybírá vhodný lék na základě více symptomů, než jen nemocné části těla, jako jsou na fyzické úrovni vztah k teplu, strany potíží nebo preferované chutě. Hodně záleží také na mentální úrovni pacienta. A i když není homeopatická léčba ověřenou metodou, není důvod ji omezovat nebo zakazovat. Jde také o to, že všechny vědecké týmy, které homeopatika kdy testovaly, jsou svým způsobem jaksi zaujaté. A tak se všechny tyto studie prozatím shodují, že jde skutečně jen o placebo efekt. Ovšem pokud i ten funguje, není důvod homeopatickou léčbu nevyzkoušet.

Je tedy jen na každém z nás, které medicíně dáme přednost a čemu vlastně budeme nebo nebudeme věřit. Zkrátka platí, že víra uzdravuje.

Jenže ono také hodně záleží na naší hlavě. Pokud věříme, že se právě teď pomocí homeopatik – jakýchsi zdravějších léků uzdravíme, stane se tak. Proto se homeopatika považují z velké části jen za dobře nasazené placebo.

 

Autor: Katka P.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín GirlWorld.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat