Drží tě doma zkrátka? Nauč se kouzlo kompromisu

Prázdniny začínají a ty bys chtěla doma trochu více svobody. Jak to však udělat, když ti rodiče všechno jen zakazují? Nauč se s rodiči dělat kompromisy.

Připadá ti, že tě rodiče drží příliš zkrátka a nedůvěřují ti? Mnohokrát jsi jim řekla, že jsi zodpovědnější, než si myslí, a přesto tě s tvým klukem nechce pustit do kina. A o tom, že bys u něho chtěla přespat, se raději ani nezmiňuješ. Hledejte společné kompromisy. Postupně ukaž rodičům, že se nemají čeho obávat.

Jejich důvěru získáš postupně

Ty a tví rodiče se asi nikdy nedohodnete na každé maličkosti, ale můžete se pokusit o kompromis. Díky tomu jim postupně ukážeš, že jsi už dost rozumná a víš, co děláš. Musíš na to jít krůček po krůčku. Nechtěj hned velké věci. Tví rodiče to myslí dobře a bojí se o tebe, proto to občas může vypadat, že to s těmi zákazy přehánějí. Ale určitě jsou rozumní a chápou, že dospíváš a potřebuješ pro sebe více prostoru. Ukaž jim, že na to máš.

Nepřehlédněte: Anna (17): Cigarety mi nechutnaly, dnes jsem na nich závislá. Chtěla bych přestat. O co jsem kvůli nim přišla?

Kompromisy začni navrhovat sama

Někdy ti může připadat, že to tví rodiče už opravdu přehánějí. Nehádej se s nimi kvůli tomu, protože takto neuspěješ. Raději jim navrhni kompromis. Nedocílíš sice okamžitě všeho, co jsi chtěla, ale je to první krok k tomu, že ti začnou více důvěřovat. Nechtějí tě pustit samotnou s klukem do kina? Nevadí. Navrhni jim, že s sebou vezmeš také kamarádky, které tví rodiče znají, a půjdete všichni jako skupina. Tohle pro ně bude akceptovatelnější.

Vaše domluvy nikdy neporušuj

Všechny kompromisy, které rodičům navrhneš, musíš bezpodmínečně dodržet. Jen tak uvidí, že jsi opravdu zodpovědná a můžou ti důvěřovat. Takto ti postupem času začnou povolovat mnohem více a časem docílíš přesně toho, co jsi chtěla. Jakmile však vaše domluvy nedodržíš, nečekej, že ti začnou více ustupovat. S největší pravděpodobností by se stal přesný opak, a ty bys byla držená ještě více zkrátka.

Co by se rodiče měli učit v rodičovské škole? A co totálně nedávají?

Nezapomeň, že vždy budeš dítě tvých rodičů a budou o tebe mít strach. Na to si musíš zvyknout, ale někdy to není zase tak špatné.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT