V období menstruace je zvýšené riziko, že do svého těla dostaneš infekci. Zvlášť, pokud nedodržuješ hygienu. Proto si zde přečti, zda děláš všechno správně, abys předešla případným problémům. Nošením vložek nebo tampónů totiž tvá starost o tělo v této době rozhodně nekončí. Musíš dodržovat i jiná pravidla.
Tampóny a vložky musíš pravidelně měnit
Obecně se ví, že vložky by sis měla měnit zhruba co 4 až 6 hodin. U tampónu je tato doba ještě kratší a doporučovaný čas jsou 2 hodiny. Někdy jsi však v podmínkách, kdy to není možné. Přesto za žádných okolností nepřekračuj dobu osmi hodin. Toto je nejzazší termín, kdy je opravdu nutností vyměnit tyto přípravky za nové. Pokud bys to nedodržela, výrazně zvyšuješ riziko přenosu infekce a bakterií do tvého těla.
Pravidelná hygiena je důležitá
Při menstruaci je pravidelná hygiena ještě důležitější, než obvykle. Je to proto, že krev se zachycuje na stydkých pyscích a kolem poševního otvoru. Proto by sis intimní partie měla mýt mnohem častěji, než obvykle. Nepoužívej však klasické mýdlo, které vysušuje a dráždí. Existují přímo mýdla na intimní hygienu, co dokážou udržet tato místa v naprosté čistotě a nenaruší jejich jemnou rovnováhu.
Nepřehlédněte: Jsi připravená používat tampóny? Přečti si pár základních faktů o menstruaci a tampónech, které ti určitě pomohou.
Umývání má svá pravidla
Už jako malou holku tě maminka učila, aby ses po vykonání potřeby utírala od pochvy ke konečníku. Důvod je naprosto jednoduchý. Kdybys to dělala opačně, a utírala se od zadku směrem k pochvě, je velké riziko, že si tam zaneseš bakterie z řitního otvoru. To samé platí také u koupele. Zvlášť v období menstruace. Po umytí si intimní místa osuš, aby se tam nedařilo mykózám. Můžeš také nanést antiseptický pudr.
V době menstruace bys neměla nosit upnuté kalhoty, aby se ti vložka příliš netlačila mezi nohy. Pokožka tak nemůže dobře dýchat.