Diana (17): Matka si po rozvodu našla nového partnera, který nás nesnášel. I se sestrou jsme se raději odstěhovaly k otci a mámu už neviděly

Diana a její mladší sestra Pavla žily s rodiči v hezkém malém domečku na okraji Prahy. Jejich otec byl často na cestách kvůli zaměstnání a ony zůstávaly se svou matkou často samotné. Matce to po čase začalo vadit a našla si milence. Když bylo Dianě patnáct let, rozhodla se, že od jejich otce odejde a začne žít se svým novým přítelem. To ale rodinu rozdělilo navždy.

Vyostřené vztahy

I když rozvod rodičů není nikdy jednoduchý a to zejména pro děti, pokud se jeden z rodičů zamiluje do nového partnera tak, že úplně zapomene i na dobro vlastních dětí, je to špatně. Své o tom ví i Diana. Když se její rodiče rozvedli, chtěli zůstat i se sestrou v jejich domově a v prostředí, které měly rády. Jenže o tom přítel jejich matky nechtěl ani slyšet, a tak se děvčata i s maminkou musela nastěhovat k němu do malého dvoupokojového bytu přímo v centru Prahy. Tam ale děvčata nebyla spokojená. Největší problém to ale nebyl.

Diana dnes vzpomíná: „Přirozeně jsme po rozvodu rodičů i se sestrou chtěly zůstat s mámou, nic jsme jí nevyčítaly, táta byl často pryč a tak bylo asi přirozené, že se zamilovala do nového muže. Jenže s ním byl problém už od začátku. Dával nám jasně najevo, že nás nemá rád, že mu překážíme. Máma to musela vidět, ale přehlížela to, bála se, že o svou novou velkou lásku přijde. Když jsme se přestěhovaly k němu do malého bytu, začalo pro nás peklo. Když matka nebyla doma, sprostě nám nadával, občas nás také bil, vždycky do hlavy tak, aby nešlo nic vidět. Vůbec ho nezajímalo, že setře je teprve deset let. Když jsme se stěžovaly mámě, nevěřila nám a tvrdila, že si bití a nadávání vymýšlíme, a že není nic špatného na tom, že musíme doma fungovat. Vždycky tak stála za tím strašným chlapem.“

Jediná možnost, jak z toho ven

Situace doma se i nadále vyostřovala. Přítel Dianiny matky, který nešel daleko pro ránu, jednoho dne ztratil svou práci a začal pít, což situaci ještě zhoršovalo. Najednou byl pořád doma a Dianina máma, aby všechno utáhla, začala sloužit dvanáctky, noční služby a také víkendy. Zatímco ona byla v práci, on posilněný alkoholem doma děvčata tyranizoval ještě více. Takhle to šlo rok, než Diana sebrala odvahu a zavolala svému otci. Ten byl ale opět odjetý na zahraniční pracovní cestě a přes telefon nic řešit nechtěl. Holky ztrácely naději, měly pocit, že už ani vlastní otec se jich nezastane. Ale nevzdaly to. Jejich matka byla natolik zaslepená, že fungovala naplno a svého líného a věčně opilého přítele ještě omlouvala.

Otec jim nakonec pomohl a vytáhl je pryč

Když děvčata odjela po dalším měsíci k otci na návštěvu, už nikdy se do bytu v Praze nevrátila. Ten, když viděl, jak jsou holky vyděšené, vyplašené, smutné a pohublé, uznal, že nepřeháněla a odjel situaci do Prahy vyřešit s jejich matkou sám. Nastala další hádka, při které otec sbalil holkám věci a odjel. Vzdal se svého místa a našel si práci v místě bydliště, aby se mohl o své děti postarat. Ty se po nějakém čase pokoušely několikrát s matkou spojit, ale prozatím vždy marně. Vypadá to tak, že Diana a její sestra díky tomu muži, který je tak ničil, přišly o svou maminku. Dnes je jim alespoň dobře, jsou zase doma mezi svými a mají lásku, která jim chyběla.

Diana i tak věří, že maminku ale ještě někdy uvidí a bude v pořádku.

Všechna v článku uvedená jména byla z důvodu ochrany soukromí pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Tereza Pospíšilová
zavřít reklamu