Jestli máš sourozence, pak jsi jistě alespoň jednou v životě na něho žárlila, že mu rodiče věnují více pozornosti. Často to nedělají záměrně, jen je prostě složité rozdělit jejich čas rovnoměrně mezi vás, nebo vás spravedlivě rozsoudit. Tohle může vést k tomu, že máš pocit, jako bys pro ně byla méně důležitá.
Promluv si s rodiči
Možná si myslíš, že tohle rozhodně nebude mít cenu, ale neboj se. Přímý rozhovor je vždycky prospěšný a tví rodiče by měli vědět, jak se cítíš. Může ti být nepříjemné mluvit o svých pocitech, ale komunikace mezi vámi je důležitá. Tví rodiče to třeba vidí jinak než ty a mnohdy ani netuší, že jsi naštvaná. A nebudou to vědět, dokud jim to sama neřekneš. Hlavně s nimi mluv v klidu a nerozčiluj se u toho.
Promluv si se sourozencem
Rozmluva se sourozencem bude asi ještě horší než s rodiči. Přesto může být prospěšná a efektivní. Můžeš tím například zjistit, že teď prochází nějakým složitým obdobím, které je potřeba řešit a potřebuje více rodičovské péče než ty. Poslechni si, jak to celé vidí ze svého pohledu a snaž se tomu porozumět. Druhá možnost je, že se cítí stejně jako ty. Co když i tvůj sourozenec má pocit, že se o tebe rodiče starají více?
Piš si deník
Přece jen jsi v období, kdy se sama můžeš ztrácet ve svých pocitech. V tenhle moment ti nejvíce pomůže deník. Zapiš si tam všechno, co cítíš a věci, které tě trápí. Deník čteš jen ty sama, proto si do něho nic nevymýšlej a napiš, jak to opravdu ve skutečnosti je. Když to uvidíš sepsáno na papíře, snad lépe pochopíš své pocity. Kdykoliv se pak k němu můžeš vracet a přečíst si to s odstupem času.
Zkus naplánovat nějaké aktivity, které bys mohla s rodiči dělat. Můžete spolu sledovat film nebo hrát stolní hry – a hned si budete o něco blíž.