Lhát se nemá! Kdo lže, ten krade, a do pekla se hrabe! To jsou věty, které jsme slýchali v dětství často. Rodiče nás učili říkat neustále pravdu, za lži jsme byli potrestáni. V dospělosti se však ukázalo, že v některých situacích se lhát může. Třeba si můžeme trochu upravit náš věk či váhu nebo počet partnerů. To jsou lži omluvitelné, pokud tedy nejsou přehnané nebo pokud není takových lží mnoho. Seznamme se s ještě několika okamžiky, v nichž je lhaní povoleno.
Když je blízký člověk v depresi, když prožívá krizi
Přišla k vám kamarádka prožívající krizi, která se vám potřebuje vyplakat na rameni? Nebo je váš partner v depresi, jelikož přišel o práci? Pravda či přesně to, co si myslíte, by je mohlo zabolet, proto raději lžete. Nesnažte se stavět svým blízkým v krizi nebo v depresi takzvané zrcadlo, nepoučujte je o tom, jak to měli udělat nebo jak byste to udělali vy. Zkrátka jen buďte oporou a utvrzujte je v tom, že bude dobře, že bude líp. Rady si v těchto chvílích schovejte, vytaste je třeba až ve chvíli, kdy bude ta největší krize zažehnána.
Když se člověk ptá, zdali mu to sluší
To je zkrátka společenská, uspokojující lež. Používá se už od pradávna, využívají ji zejména muži, kteří už chtějí ukončit nákupní maraton po všech obchodech obchodního centra. Ale samozřejmě nejen pánové tuto lež používají, když se jim žena ukazuje v nových kouscích, které si plánuje koupit. Lež oceníte i na obchodní schůzce, kdy pochválíte šéfa, nebo třeba ve chvíli, kdy potřebujete nutně vyrazit na plánovanou akci, ale partnerka stále neví, co na sebe.
Když chcete skončit hádku
Hádky nejsou nic příjemného a často nemají konce. Pokud ji však chcete ukončit, zkrátka zalžete. Nestůjte si za svou pravdou, potvrďte pravdu druhé polovičky a jděte konečně spát.
Když dostanete nehezký dárek
Dostali jste dárek, který není podle vašeho gusta? Poděkujte za něj s úsměvem, utvrďte ostatní, že je to naprostá paráda, a víc se k dárku nevracejte. Nebudete ranit city a až budete sami, dárek třeba prodáte nebo darujete dalšímu člověku.