Co bys měla vědět před první návštěvou gynekologie?

Čeká tě tvá první návštěva u nového gynekologického lékaře a ty jsi z toho celá rozhozená? Abychom tě uklidnili, připravili jsme seznam toho, na co se připravit, co tě čeká a na co si dát pozor. Pojďme na to!

Holit, nebo neholit?

Některé ženy považují péči o svou vagínu za součást pravidelných úprav, jako je holení nohou, trhání obočí nebo jiné kosmetické úpravy. Pokud si myslíš, že první návštěva vyžaduje oholení intimních míst, jsi na omylu. Lékařům je naprosto jedno, zda přijdeš s chloupky, nebo bez nich. Důležité je přijít čistá, takže co doporučujeme, se před návštěvou gynekologie osprchovat nebo použít alespoň hygienické vlhčené ubrousky.

Nervozita je zcela běžná

Je naprosto přirozené, že jsi před návštěvou svého gynekologa, nebo gynekoložky nervózní. Popravdě spousta žen je před každou takovou prohlídkou se necítí ve své kůži. A pokud ti návštěva není vůbec příjemná, máš právo na to odejít a najít si lékaře, který ti bude vyhovovat.

Na prohlídku s doprovodem

Pokud bys ráda uvítala, kdyby s tebou šla k lékaři třeba mamča nebo kamarádka, můžeš je o to požádat. Mnoho lékařů se totiž řídí heslem, že jejich pacientky by se měly cítit co nejpohodlněji.

Mluv pravdu

Měla by ses připravit na to, že se tě lékař nebo lékařka budou ptát na věci, které jsou hodně intimní, například na pohlavní nemoci, zvyky v péči o vagínu, sexuální aktivita apod. Nejsi u zpovědi rodičů, takže svému lékaři řekni vždy pravdu. Navíc, pokud jsou některé věci, které nechceš, aby se dozvěděl někdo jiný, můžeš být bez obav, je tu přeci zákon na ochranu soukromí.

Menstruuješ? Přeobjednej se

Je jasné, že při prvních menstruacích asi těžko jen tak odhadneš jejich pravidelnost. Jestliže jsi ale zrovna dostala menstruaci a čeká tě prohlídka, doporučujeme se přeobjednat. Z velké pravděpodobnosti by ti vyšetření bylo mnohem více nepříjemné než obvykle.

Odběry

Někteří lékaři vyžadují hned na první prohlídce odběr krve a moči, aby zjistili, zda v sobě nemáš třeba nějakou infekci, ovšem to je u každého lékaře individuální.

Kdy se vůbec na gynekologii objednat?

Vesměs všichni gynekologičtí lékaři doporučují první návštěvu před prvním pohlavním stykem. Zkontrolují, zda je vše v pořádku a následně ti doporučí vhodnou antikoncepci, která tě ochrání před nechtěným otěhotněním. Samozřejmě, pokud tě trápí nějaké gynekologické problémy, přijít můžeš i mnohem dříve.

Věříme, že jsme tě článkem alespoň trochu uklidnili. Pokud ne, opravdu se nemáš čeho bát, jde o přirozenou prohlídku, kterou podstoupíš ještě mnohokrát.

Autorský text

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu