Chtěla bys napsat knihu? S naším jednoduchým návodem můžeš ihned začít

Taky už jsi uvažovala nad tím, že bys ráda napsala knihu? Pokud ano, je nejvyšší čas začít. Poradíme ti, jak na to.

Máš v hlavě spoustu myšlenek a ráda by ses o ně podělila s okolním světem? V tom případě je nejvyšší čas napsat knihu. Psaním dokážeš promlouvat k mnoha lidem. Musíš se však řídit alespoň základními pravidly. Přečti si pár jednoduchých rad, které ti pomůžou, pokud ji chceš napsat opravdu dobře.

Nejprve si rozmysli, o čem budeš psát

Než napíšeš své první věty do knihy, měla bys dopředu vědět, o čem chceš psát. Bude to komediální román pro stejně staré, jako jsi ty, nebo vytvoříš romantický příběh věčné lásky? Dobře si to promysli předem a pak už se svého konceptu jen drž a rozvíjej ho. Nejlepší by bylo, kdyby sis udělala jednoduchou osnovu, jak má děj vypadat. Rozepsala si dopředu postavy, a co všechno se ve tvé knize odehraje.

Vždy si zjisti, že víš, o čem píšeš

Pokud chceš, aby tvá kniha byla opravdu povedeným dílem a tvé čtenáře zaujala, měla bys hlavně vědět, o čem píšeš. Tvůj děj se například odehrává v Olomouci. O tomto městě by sis měla zjistit co nejvíce informací a nejlépe bys ho měla vidět na vlastní oči. Není nic horšího než popisovat místo, jaké neznáš a zakomponovat do textu něco, co tam ani není. Tobě se to možná bude líbit, ale čtenář, který Olomouc zná, pozná, že ty nevíš, o čem píšeš.

Motivace je nejdůležitější

Napsat knihu je běh na dlouhou trať a každý spisovatel narazí na moment, kdy si bude připadat bezradný, svou knihou znechucený a nebude chtít pokračovat. Než svou knihu dopíšeš, stane se to několikrát i tobě. Nevzdávej se však. Překonej nechuť a pokračuj. Nebo knihu na nějaký čas odlož, ale poté se k ní vrať. Najdi si kamarádku, které bude vědět o tom, co děláš. Bude tě podporovat, abys své dílo dokončila.

Až svou knihu dopíšeš, dostaví se opojný pocit z dobře odvedené práce a budeš na sebe právem hrdá.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT