Blíží se léto. Jaké nemoci člověka trápí během teplých měsíců?

Pokud si myslíte, že vás nemoci mohou napadnout jen během zimy, pak se mýlíte. Nemoci mohou člověka napadnout i během jiných ročních období, ani v létě nás nemusí minout. Obecně platí, že během horkých letních dnů se šíří bakterie daleko rychleji než v jiných ročních obdobích. A případné nemoci se díky počasí a ne zrovna příjemnému vzduchu léčí daleko hůře. Prozraďme si, jaké nemoci nás během léta nejčastěji postihují, případně se jim snažme předcházet, ať si léto můžeme užít na plné obrátky!

Salmonelóza

Velice častým onemocněním, které se objeví během letních horkých dnů, je salmonelóza, což je infekční onemocnění, jehož příznaky je zvracení, průjmy, případně zvýšená teplota. Nákaza vždy přijde zcela nečekaně, na vině mohou být třeba i nanuky a zmrzliny. Během léta bychom tedy měli potraviny vybírat velice důkladně, ať tomuto zákeřnému onemocnění předejdeme.

Chřipka a angína

I v létě nás může postihnout typicky zimní onemocnění, což je chřipka a angína. Je důležité dostatečně pít a nedoporučuje se příliš dlouho slunit se. I to má totiž vliv na vznik chřipky a angíny. Stejně tak se nevyplatí střídat příliš chladné a příliš horké prostředí, imunitní systém to nemusí zvládnout a chřipka nebo angína je na světě. Pozor na klimatizace. Rozdíl v teplotách mezi klimatizovanou místností a venkovním prostředí nesmí přesáhnout šest stupňů Celsia.

Úpal a úžeh

Velice častým letním onemocněním je úpal nebo úžeh. Těmto nepříjemnostem je možné předcházet tím, že budeme nosit pokrývky hlavy, případně že se budeme vyhýbat přímému sluníčku a dodržovat pitný režim. Při úpalu nám hrozí silná bolest hlavy, která klidně může být doprovázena i zvracením.

Borelióza

Během letních měsíců se chodí s radostí na houby, ale právě zde nás může napadnout klíště, které způsobuje další častou letní nemoc, a tou je borelióza. V případě, že se vám obeví červený flíček, neváhejte a vyhledejte ihned lékařskou pomoc, ať nemoc zaženete v raném stádiu antibiotiky.

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT