Aloe vera ti pomůže být nejenom krásná, ale také zdravá

Aloe pravá je léčivá rostlina, které jsou mnohdy přisuzovány až přehnaně vysoké pozitivní účinky na naše zdraví. Podívej se, jak můžeš aloe využít a jaké účinky zaznamenáš.

Vliv aloe na imunitní systém

Pitím šťávy z aloe má mnohé blahodárné účinky pro vaše zdraví. Jedním z nich je pozitivní vliv na imunitu těla – o aloe se uvádí, že zvyšuje odolnost organismu vůči bakteriím a působí protizánětlivě. Vděčí za to širokému spektru vitamínů a minerálních látek – v aloe jsou obsaženy například vitamíny A, B, C a E. Proti bakteriím, virům, infekcím či plísním bojují saponiny a antrachinony. Protizánětlivý účinek mají i mastné kyseliny jako je sisosterol nebo lupeol.

Pozor si však dej na správné dávkování – aloe působí jako přirozené antibiotikum, takže nic se nesmí přehánět. V případě překročení doporučovaného dávkování ti hrozí silné průjmy a dehydratace.

Zkrášlující vliv aloe

Výtažky z aloe jsou hojně používány v kosmetice, a to zcela oprávněně. Bylina má úžasné léčivé účinky na pleť, vlasy, nehty i celou pokožku lidského těla. Zajišťuje přirozené vyhlazení drobných vrásek, zmírnění akné, či zacelení drobných jizviček na pleti. Současně chrání kůži proti plísním a má dezinfekční účinky.

Ve vlasové kosmetice se využívají příznivé vlivy proti padání vlasů, které zároveň vyživí, zlepší jejich pevnost a dodá jim lesk. Trápí tě lámavé a třepivé nehty? Potírej si je šťávou z aloe a brzy budou opět pevné. Vnější užívání aloe není nijak omezeno, pouze pokud dojde ke zhoršení stavu či alergické reakci, zkus prostě na chvíli bylinku vynechat.

Pomoc při kožních problémech

Aloe a výrobky z ní jsou vhodné pro léčbu akné, ekzémů, oparů, plísňových kožních problémů, ale i lupů. Výborné účinky byly zaznamenány také s pacienty léčícími se s kožními problémy trvalejšího rázu, jako jsou alergie, lupénka nebo psoriáza. Protizánětlivé účinky saponinů, antrachinonů a mastných kyselin ve spolupráci s ligninem, který zajistí dodání blahodárných látek hluboko pod kůži, zajistí trvalou úlevu od kožních potíží.

První pomoc při bodnutí hmyzem, drobných poraněních i popáleninách

Při poranění nožem nebo když to přeženeš s opalováním si můžeš rychle pomoct – postižené místo oblož rozřezaným listem aloe vera nebo použij produkty z něj vyrobené, jako jsou gely. Bodla tě včela, vosa, komár nebo další nepříjemný hmyz? Využij aloe pro zmírnění otoku po vpichu. 

Využití v kuchyni

Abys využila léčebných účinků aloe, ale zároveň bylinku přirozeně přiřadila do svého jídelníčku, můžeš ji přidat do některých tepelně nezpracovaných pokrmů. Ideální je přidání do kaše, šťávy z ovoce, smoothie nebo do jogurtu. Aloe ti v malých denních dávkách zajistí udržování normální hladiny cukru v krvi, pomůže ti v boji s nadýmáním či zácpou a celkově bude působit jako detoxikační složka potravy pro váš organismus.

Znáš další využití aloe? Víš o tom, že jeho pozitivní vliv poznáš již po prvním měsíci užívání? Nikdy však nezapomeň na správné dávkování a na motto „všeho s mírou“.

Zdroje: gulleygreenhouse.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu