Plané neštovice nejsou neznámým onemocněním, jedná se naopak o dobře známé onemocnění, kterým projde většina lidí už v dětství. Jedná se o nemoc, kterou dostaneme jenom jednou v životě, poté už na vás virus nemůže, jelikož si tělo proti neštovicím vypěstuje protilátky. Jak jsme zmínili, většinou dostanete neštovice už v dětství. Prvotních příznaků si mnohdy nevšimnete, ovšem už v tomto prvotním stádiu se nemoc přenáší, a to kontaktem i vzdušnou cestou. Když jedno dítě ve školce dostane neštovice, většinou nemoc dostane dalších několik dětí.
Pokud máte malé ratolesti ve školce nebo školce nebo pokud jste zatím žádné plané neštovice neprodělali, možná byste chtěli o této nemoci více vědět. Prozradíme si, co byste o neštovicích měli vědět a jaké jsou případně příznaky této nemoci.
Co o neštovicích vědět
Neštovice se přenáší buď kontaktem, nebo vzdušnou cestou a stává se nakažlivou v okamžiku, kdy je pacient infikován (a nemá ještě na těle pupínky). Jedná se o silně nakažlivé onemocnění, při němž je inkubační doba dlouhá až tři týdny. Infekčním zůstává pacient až do vyloupnutí posledního pupínku, i jeden jediný pupínek může jiného člověka nakazit.
Proti planým neštovicím je možné se očkovat, ovšem nejedná se o povinné očkování, tudíž ho nehradí stát a je třeba si ho uhradit „z vlastní kapsy“. Plané neštovice jsou způsobované jiným virem, než jaký stojí za pravým neštovicemi, které jsou stejně nebezpečné jako mor.
Příznaky neštovic
K prvotním a těžce rozeznatelným příznakům patří například únava a také časté polehávání. Dítě (nebo také nakažený dospělý) začne bezdůvodně polehávat, což ostatně může být varovným signálem i jiných, zrovna přicházejících nemocí. Poté nastoupí vyrážka, která je už typickým a zároveň základním příznakem neštovic. Následuje svědění, kůže může zapáchat. Také se mohou vyskytnout rudé skvrnky ve vlasech, které působí nevinně, leč později pokračují a rozsévají se na zbytek těla.