Záclony zútulní každou domácnost, proto bychom je měli k oknům pověsit. Jestli se necítíte v interiéru příjemně, jestli vám není doma dobře, třeba za to může právě to, že záclony nejsou součástí místnosti. Záclony jsou krásný bytový doplněk, který tu byl, je a bude. V případě, že patříte k lidem, kteří záclony mají, možná se ptáte, jak záclonám vrátit ztracenou bělost. Je třeba zkrátka uznat, že i záclony se mohou zašpinit. A jelikož je nepereme každý týden, ale pereme je jednou za měsíc či za čtvrt roku, mohou během té doby, co visí na háčcích, zašednout. Díky tomu tedy nevypadají zrovna hezky. Naštěstí poradíme, jak vybělit zašedlé záclony.
Mít pověšené záclony je jedna věc, ale mít pověšené zašedlé záclony je věc druhá. Záclony sice patří do každého interiéru a skvěle ho zútulní, je však pravdou, že zašedlé záclony nevypadají zrovna vkusně. V případě, že patříte k lidem, kteří chtějí svým záclonám vrátit dlouho ztracenou bělost, poradíme vám.
Připravte si ocet
Ocet je univerzální pomocník v domácnosti. Poradí si nejen s vodním kamenem usazeným ve varné konvici nebo ve sprchové hlavici, ale také dokonale vyleští okna či zbaví záclony šedosti. Abyste záclonám opět dodaly bělost, doporučujeme si připravit octový roztok skládající se z pěti polévkových lžic octa a dvou litrů teplé vody. Záclony v octovém roztoku nechejte několik hodin, poté je vyperte klasicky v pračce. Nezapomínejte ale používat sáčky na záclony, díky nimž se záclony během pracího cyklu nijak nezničí nebo nevytahají.
Použijte pomocníky v kredenci
Málokdo si uvědomuje, jaké pomocníky ve své kredenci ukrývá. Máme na mysli třeba prášek do pečiva nebo jedlou sůl. I to jsou pomocníky při bělení záclon. Záclony je také možné namočit do roztoku kuchyňské soli, posléze se opět záclony vyperou na standardní prací program.