Žádná škola, samostudium, žádné potkávání se s přáteli – to jsou faktory, které jsou pro někoho velmi stresující. Ale ber to jako novou výzvu, kdy si studium můžeš naplánovat přesně podle sebe, čímž můžeš zvládnout i více úkolů. Poradíme ti pár tipů, jak snadnou zvládnout samostudium během pandemie COVID-19.
Chce to plán
Víš, že plánování je jednou z nejlepších technik zvládání stresu a psaní úkolů, poznámek, školních projektů apod.? Zapiš si do svého diáře (ať už papírového či elektronického) všechny důležité termíny a nastav si na ně upozornění. Jakmile máš všechno zapsané, vytvoř si týdenní studijní plán tak, aby ti vyhovoval.
I když znáš například datum odevzdání seminární práce, máš velkou výhodu v tom, že si teď ty určuješ, v jaký den nebo v jakou hodinu na něm budeš pracovat. Nezapomínej také neustále kontrolovat školní aplikace nebo e-maily, aby ti neunikl možný další termín od tvých učitelů.
Vše na jednom místě
Informace, poznámky, důležitá data máš sice zapsané, ale jak a kde? Patříš taky mezi ty, které si všechno zapisují na různé papírky, do sešitů? Ačkoliv informace zapsány jsou, je v nich šílený chaos. Už jsi slyšela o akademickém plánovači?
Je to nejlepší nástroj pro to, aby všechna data a poznámky byla na jednom místě a pěkně po ruce. Můžeš zapojit svou kreativitu a vytvořit si ho nebo koupit, to už je na tobě. Ale v každém případě se řiď heslem: „Organizace zvyšuje produktivitu a snižuje stres“.
Najdi si svůj styl učení
Co student, to jiný způsob učení. Aby ti šlo učení od ruky, budeš muset zjistit, co ti nejlépe vyhovuje, zda si kupříkladu lépe pamatuješ informace díky obrázkům a vizualizaci, nebo zda se ti lépe učí ve skupině nebo naopak k učení potřebuješ klid.
Zjisti, zda novou látku dobře chápeš
Víš, jak nejlépe zjistíš, zda jsi učivo pochopila a naučila se ho? Jednoduchým, ale účinným studijním tipem je, že dokážeš dané učivo vysvětlit někomu jinému. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout, a přitom dodržovat sociální distancování:
- Procvič si vysvětlování toho, co ses naučila někomu z rodiny.
- Procvičovat můžeš i s přáteli pomocí internetu (Teams, Skype, Messenger apod.).
- Pokud zrovna nemáš nikoho po ruce, využij sebe samou. Stoupni si k zrcadlu a látku začni vysvětlovat sobě.
- Během vysvětlování si nezapomeň dělat poznámky, u kterého bodu ses zasekla nebo na co si nemůžeš vzpomenout.
Využij sílu hudby
Ráda posloucháš hudbu? Správný typ hudby může být mocným nástrojem, který zvýší tvou náladu, energii a soustředění. Najdi si studijní seznam skladeb, který tě inspiruje. Tisíce studentů po celém světě se učí tak, že jim při učení hraje hudba.
Skupinové online studium
I když se všichni snažíme v této době omezit kontakty a sociální distanc, bezpečná sociální interakce je stále užitečná, zejména pro studium. Domluv se se svými spolužáky na online skupinovém studiu. Tobě to pomůže jak v učení, tak v tom, že stále budeš v kontaktu se svými kamarády a spolužáky.
Uvědom si, že od začátku střední školy až po maturitu musíš být neustále aktivní a „v pozoru“. A i když se ti zrovna nechce vylézt z postele a napsat ten zatracený úkol, udělej to. Možná ti tato slova přijdou jako klíšé, ale věř, že jakmile si splníš to, co sis naplánovala, nestane se, že budeš pozadu.
Autorský text | foto: freepik