Hladké, dokonale oholené nohy si přejeme každá. Často při holení ale vznikají červené pupínky, které se rychle rozšíří a naše nohy nejen, že nevypadají hezky, ale také nás svědí a štípou. Červeným pupínkům se ovšem dá vyhnout. Při holení nezapomínejte na důležité zásady, které s nimi zatočí.
Najdi příčinu
Pupínky se nejčastěji objevují na místech, kde je pokožka nejvíce citlivá, tedy v tříslech, na intimních partiích nebo v podpaží. V těchto místech často pokožka velmi svědí a štípe a pocit to není zrovna nejlepší. Pupínky se mohou ale objevovat i na nohou. Zvláště pak pokud se nejedná jen o podráždění pokožky, ale o alergickou reakci.
Důvodů proč se pupínky objevují je spousta. Objevit se mohou po použití nevhodných a dráždivých přípravků na holení nebo po holení, pokud je břit holítka tupý nebo je způsobuje alergická reakce na některý kosmetický přípravek. Jestliže máš citlivou pokožku, podráždit ji nebude nic složitého. Proto si na holení najdi dost času a postupuj opatrně.
Holení krok za krokem
Perfektní oholení si žádá dostatek času. Jestliže se holíš narychlo před odchodem z domu a potřebuješ být dokonale oholená na koupaliště, párty nebo rande červeným pupínkům se asi nevyhneš. Pokožku snadněji podráždíš, když budeš spěchat a nedáš si čas s následnou péčí. K holení je nejlepší přistupovat ráno nebo večer až po osprchování, aby chloupky měly dostatek času změknout.
Aby byly více poddajné a povolily, pomůže ti i pěna nebo gel na holení. Ty vybírej pečlivě a raději vždy sáhni po přípravcích bez přidané parfemace a těch určených pro citlivou pokožku. Pokud se ti po použití stane, že tě bude pokožka svědit a začne se objevovat vyrážka nebo pupínky, okamžitě přípravek odlož. Možná ti bude více vyhovovat obyčejné dětské mýdlo, které napěníš a oholíš se s ním.
Velké diskuze vyvolává otázka, zda holit proti nebo po směru růstu chloupků. Holení proti směru růstu chloupků je stále oblíbenější, protože ti zaručí lépe oholené nohy, ale zarůstání chloupků a tvoření červených pupínků je v tomto případě častější. Holením po směru chloupků eliminuješ vznik červených pupínků, s oholením ovšem možná nebudeš úplně spokojená. Pokud se tedy rozhodneš holit se dál proti směru, dopřávej nohám pravidelný peeling, který pomůže odstranit odumřelé kožní buňky, a červené pupínky se přestanou tvořit. Peeling odkryje svrchní vrstvu pokožky a chloupky tak nebudou mít šanci zarůst.
Nezapomeň na následnou péči
Teď už tedy víš, že chloupky musíš nechat změknout, používat pěnu na holení pro citlivou pokožku a holit se nesmíš zapomenout vždy jen ostrým holítkem. Důležitá je i péče o pokožku po samotném holení. Aby holení tvou pokožku nepoškodilo a nohy byly krásně hebké a hladké musíš je po oholení opláchnout dostatečně čistou vodou a vysušit jemným ručníkem. Na závěr je natři zklidňujícím a hydratačním tělovým mlékem nejlépe bez parfémů.
Teď už víš jak na to a konečně můžeš dát sbohem zarudlé pokožce a pupínkům po holení.